Łysica liczy 614 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w Górach Świętokrzyskich. Miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów z różnych powodów. Możemy tam m.in. obserwować gołoborza, czyli charakterystyczne rumowiska skalne.
W 1997 r. powstała inicjatywa, której celem było zdobycie najwyższych szczytów wszystkich 28 pasm górskich w Polsce. Pod względem wysokości ostatnie miejsce zajmuje właśnie Łysica. Korona Gór Polski - bo o tej inicjatywie mowa - nie do końca uwzględniła wszystkie najwyższe szczyty poszczególnych pasm, bo finalnie na liście znalazły się te wzniesienia, do których w momencie układania listy prowadził znakowany szlak turystyczny.
Mimo pewnych nieścisłości, wśród wzniesień znalazła się Łysica, zatem każdy, kto chce poszczycić się zdobyciem wszystkich szczytów na wspomnianej liście, musi odwiedzić także to miejsce.
Czym wyróżniają się najstarsze góry w Polsce, w tym ich najwyższy szczyt, Łysica? Góry Świętokrzyskie nie są tak rozległe, jak np. Karpaty czy Sudety, ale i tak cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Czym się charakteryzują?
W jaki sposób dotrzeć na Łysicę? Szlaki turystyczne w Górach Świętokrzyskich są dobrze oznakowane i co warto podkreślić - z uwagi na niezbyt duże wysokości znajdujących się tam szczytów - są dostępne także dla mniej doświadczonych turystów czy rodzin z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że droga prowadzi przez las, pojawiają się na niej kamienie i korzenie drzew, dlatego warto zadbać o odpowiednie obuwie i ubiór.
Na szczyt góry prowadzi Główny Szlak Świętokrzyski, który na mapach oznaczony jest na czerwono. Na Łysicę można wyruszyć z następujących miejscowości:
Jest coś, czym na tle pozostałych szczytów wyróżnia się Łysica. Czas wejścia na szczyt - jak wspomnieliśmy wcześniej - zajmuje około godziny, jednak warto doprecyzować, że tak naprawdę Łysica składa się z dwóch wierzchołków:
Odległość między wierzchołkami wynosi ok. 700 m, a czas przejścia trwa mniej więcej 15 minut spacerem.
Własny środek transportu jest najczęściej wybierany przez turystów, których celem jest Łysica. Parking dla osób, które wyruszają ze strony Świętej Katarzyny, można znaleźć m.in. nieopodal Domu Zakonnego Sióstr Klauzurowych Bernardynek. Należy on do klasztoru, a za postój turyści składają zwyczajowo dobrowolny datek. Darmowy parking dla aut można znaleźć tuż obok Punktu Informacji Turystycznej.
Zobacz też: Urbex i magia zapomnianych miejsc w Polsce. Oto przewodnik po tajemniczych ruinach [ZDJĘCIA]
Ile kosztuje bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który obejmuje także Łysicę? Cennik można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej parku. Przedstawia się on następująco:
Za wstęp na atrakcje (np. Muzeum Przyrodniczego ŚPN na Świętym Krzyżu) pobierana jest dodatkowa opłata. Bilety można kupić online.
Wybierasz się w góry w najbliższym czasie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.