Jednym z państw, które Polacy najchętniej odwiedzają w okresie wakacyjnym, jest Bułgaria. O ile pobyt w słonecznym kraju jest dla nas przyjemny, tak sama podróż była do tej pory nieco problematyczna. Choć Bułgaria należy do Unii Europejskiej od 2007 roku, to nie była częścią strefy Schengen. Wkrótce może się to jednak zmienić. Premier Nikołaj Denkow przekazał mediom dobre wieści.
Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
To już pewne - Bułgaria i Rumunia wejdą do strefy Schengen w 2024 roku. Jeszcze do niedawna zgody na przyłączenie tych państw nie wyrażały Niderlandy, jednak na początku grudnia wycofały swój sprzeciw. W związku z tym, jak przekazał Nikołaj Denkow, Austria zobowiązała się do kontynuowania negocjacji w sprawie otwarcia granic lądowych. Powiedział też, że otwarcie to byłoby połączone ze znacznym wsparciem ze strony Komisji Europejskiej dla ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej z Serbią i Turcją, w celu zmniejszenia napływu nielegalnych migrantów do Europy.
Po 12 latach bez większych postępów w kwestii Schengen, dziś możemy pogratulować sobie tego niezaprzeczalnego sukcesu państwa bułgarskiego
- stwierdził premier Bułgarii, cytowany przez "The Sofia Globe". Nie podał jednak dokładnej daty przyłączenia kraju do strefy Schengen, ale wiadomo, że nie odbędzie się to 1 stycznia 2024 roku. Wcześniej premier Rumunii, Marcel Ciolacu, zapowiedział, że może się to wydarzyć w marcu.
Przynależność danego kraju do strefy Schengen oznacza przede wszystkim łatwiejsze przejście przez granicę. Mieszkańcy państw członkowskich mogą swobodnie przemieszczać się między krajami bez konieczności przechodzenia przez kontrolę graniczną. To pozytywnie wpływa zarówno na turystykę, jak i rozwój gospodarczy. Swobodny przepływ towaru oznacza obniżenie kosztów transportu, a co za tym idzie, obniżenie cen produktów. Przynależność do strefy Schengen podnosi także poziom bezpieczeństwa, ponieważ policja w krajach członkowskich ma lepszy dostęp do aktualnych informacji na temat osób przekraczających granicę. Obecnie do strefy Schengen należy 27 państw, z czego cztery z nich nie przynależą do Unii Europejskiej: