Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy dotyczące podróżowania do Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Wkrótce posiadanie Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA) stanie się obowiązkowe dla większości przyjezdnych z krajów objętych ruchem bezwizowym, w tym także Polaków. Nowe zasady mają poprawić bezpieczeństwo w kraju, a także zwiększyć kontrolę nad przepływem turystów na granicach. Jeśli w najbliższym czasie planujesz wyjazd do Wielkiej Brytanii, lepiej sprawdź, czym jest ETA i jak się o niego ubiegać.
ETA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży, to cyfrowe zezwolenie umożliwiające wjazd do Wielkiej Brytanii osobom z krajów objętych ruchem bezwizowym. Częściowo zostało ono wprowadzone już w zeszłym roku, jednak do tej pory obowiązywało tylko obywateli sześciu krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Od 8 stycznia 2025 roku osoby z wybranych krajów pozaeuropejskich są zobowiązane do posiadania tego dokumentu podczas wjazdu do Wielkiej Brytanii, a już wkrótce podobny przepis będzie dotyczył także Polaków. Od 5 marca 2025 roku będziemy mogli występować o elektroniczną autoryzację podróży, a od 2 kwietnia jej posiadanie stanie się obowiązkowe.
Zobacz też: Gdzie na urlop w 2025 roku? Mamy listę najtańszych miejsc na wakacje
Jak podano na stronie rządowej, wymóg posiadania ETA będzie dotyczyć między innymi obywateli polskich w każdym wieku (również dzieci), podróżujących do Wielkiej Brytanii turystycznie, w odwiedziny lub tranzycie do innego państwa. Dokument nie będzie jednak wymagany od Polaków posiadających wizę, pozwolenie na stały lub czasowy pobyt w Wielkiej Brytanii, a także tych zwolnionych z kontroli imigracyjnej na podstawie odrębnych przepisów. O elektroniczną autoryzację podróży będzie można się ubiegać wyłącznie przez internet. Warto pamiętać, że wymagana jest opłata za wydanie dokumentu. Wynosi ona 10 funtów, czyli około 50 złotych za każdego podróżnego.
ETA będzie upoważniać do wielokrotnego wjazdu do Wielkiej Brytanii przez okres 2 lat od wydania ETA, ale nie dłużej, niż do końca ważności paszportu osoby podróżującej
- czytamy na stronie. Co ważne, ETA będzie dokumentem wydanym w formie elektronicznej. Zostanie powiązany z konkretnym paszportem, dlatego w przypadku jego zgubienia konieczne będzie wystąpienie o nową autoryzację.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Komentarze (0)
Lecisz w tym roku do Wielkiej Brytanii? Lepiej zadbaj o ten dokument. Duże zmiany już od marca
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!