W ostatnim czasie w mediach aż huczało od informacji dotyczących rozbiórki zabytkowej pracowni laureatki Nagrody Nobla z fizyki i chemii. Wyburzanie budynku miało rozpocząć się 8 stycznia 2024 roku, lecz ku uciesze wielu, ostatecznie do tego nie doszło. To francuska minister kultury Rima Abdul Malak wstawiła się za ochroną historycznego budynku Pavillon des Sources. Jaki jest plan na jego przyszłość? Rozmowy trwają.
Gazeta.pl informowała, że w miejscu Pavillon des Sources, Instytut Curie - czyli jednostka, do której należy budynek - chciał wybudować laboratorium dla swoich pracowników.
Rozmawiałam dziś rano z Thierrym Philipem, prezesem Instytutu Curie. Uzgodniliśmy, że zawiesi rozbiórkę Pavillon des Sources, aby dać sobie czas na zbadanie, wraz z zainteresowanymi stronami i moją koleżanką Sylvie Retailleau (minister szkolnictwa wyższego i badań-red.), czy jest jakakolwiek alternatywa
- napisała w serwisie X (dawny Twitter) minister kultury Francji Rima Abdul Malak. Jak poinformowało Polskie Radio, szef instytutu Thierry Philip wciąż nie rezygnuje z planu, który zakłada wybudowanie pięciopiętrowego laboratorium, jednakże gotowy jest na rozmowy i wypracowanie pewnego kompromisu. Mieszkańcy Paryża czują ulgę, ponieważ plan rozbiórki tak ważnego budynku wydawał się dość kontrowersyjna, tym bardziej że wspomniany instytut nosi nazwisko właśnie polskiej noblistki. Mimo najnowszych informacji, przeciwnicy decyzji szefa instytutu Curie twierdzą, że trzeba "pozostać czujnym". Wszystko dlatego, że dalsze losy Pavillon des Sources nie zostały jeszcze sprecyzowane.
Pavillon des Sources jest istotny dla mieszkańców Francji nie tylko ze względu na powiązania z postacią Marii Skłodowskiej-Curie. Budynek ma również dużą wartość historyczną dla kraju. Pochodzi z początku XX wieku i znajduje się na górze Sainte-Genevieve w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej. To właśnie tutaj Skłodowska-Curie przeprowadzała eksperymenty związane z badaniami nas radioaktywnymi materiałami. Choć budynek do dziś pozostaje zamknięty, jest symbolem prac naukowych noblistki.
Zniszczenie Pavillon des Sources Marii Curie byłoby poważnym błędem. To, co czyni go cennym, to jego pamiątkowy i symboliczny wymiar. To dziedzictwo. Potępienie nieuchronnie spadłoby na Instytut Curie i tych, którzy na to pozwolili
- napisał w mediach społecznościowych popularyzator historii Stephane Bern, cytowany przez serwis Polsat News.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Komentarze (0)
Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie miała zostać wyburzona. Ministerstwo zabrało głos. "Poważny błąd"
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!