Wyremontują 100 kamienic i podwórek. To miasto zamieni się w mekkę pięknych zabytków

W przeciągu pięciu lat we Wrocławiu udało się wyremontować już 44 kamienice, ale miasto nie osiada na laurach. Do 2029 roku odnowione zostanie kolejne sto, a do tego podobna ilość podwórek. W pierwszym etapie już wytypowano 22 budynki. Znaczna większość jest zabytkowa.

Do 2029 roku chcemy wyremontować sto kamienic i porównywalną do nich liczbę podwórek - mówi wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczyk. Niezwykła inicjatywa miasta wzbogaci nie tylko samą panoramę, ale także doznania przybywających z całego świata turystów. Program "PoWROty kamienic" może zupełnie odmienić oblicze stolicy Dolnego Śląska. Jakie budynki znalazły się na liście?

Zobacz wideo Nagranie z drona rynku we Wrocławiu

Wrocław atrakcje. Miasto odremontuje aż sto kamienic

Wszystkie kamienice, które zostaną odremontowane w ramach programu "PoWROty kamienic, należą w całości do miasta. Co więcej, znaczna większość posiada status zabytku i liczy sobie od 120 do 130 lat.

W pierwszej kolejności braliśmy pod uwagę te budynki, które zostały już uciepłownione. Rozumiemy przez to likwidację węglowych źródeł ogrzewania i podłączenie do sieci ciepłowniczej lub instalację ogrzewania gazowego. Teraz kolejnym krokiem będzie ich termomodernizacja, połączona z innymi niezbędnymi pracami, w tym np. wymianą stolarki, instalacji elektrycznych.

- wyjaśnia Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, cytowana przez "Gazetę Wyborczą". Warto zauważyć, że to właśnie Wrocław posiada jeden z największych zasobów komunalnych - ok. 30 tysięcy mieszkań.

Wrocław przez całe dekady był określany miastem „stuletnich kamienic", ale powinniśmy zdawać sobie sprawę z upływu czasu: to już dawno nie stulatki. I za tym idą już naprawdę konkretne potrzeby modernizacyjno-remontowe

- mówi Michał Młyńczyk. Do pierwszej tury rewitalizacji wybrano 22 budynki.

Kamienice we Wrocławiu zyskają nowy blask. Na początek 22 budynki

Program "PoWROty Kamienic" zakłada rewitalizację nie tylko poszczególnych punktów na mapie miasta, ale także całych kwartałów. W obręb 22 wybranych na sam początek wchodzą: cztery budynki na Kleczkowie, jeden na Karłowicach, cztery na Hubach, pięć na Księżu, jeden na Przedmieściu Oławskim oraz siedem na Placu Grunwaldzkim.

Podobnie kompleksowe działania rewitalizacyjne będą prowadzone w obrębie całych kwartałów także na innych osiedlach, w tym na Leśnicy czy na Brochowie. Mają objąć nie tylko mieszkania, ale ich otoczenie – podwórza, zieleń, chodniki

- tłumaczą urzędnicy. W późniejszym czasie miasto skupi się na kamienicach Nadodrza. Szacuje się, że rewitalizacja pochłonie około 51 milionów złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.