Czasy PRL-u mogą wzbudzać nostalgię ze względu na estetykę i kulturę z tamtego okresu. Biorąc jednak pod uwagę sytuację polityczną, dla wielu osób był to trudny czas. Z tego względu część z nich może otrzymać teraz świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. W pierwszej kolejności musimy uzyskać związany z tym status.
Świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych zostało wprowadzone w marcu 2015 roku. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", omawiany dodatek przysługuje wyłącznie osobom posiadającym oficjalny status działacza opozycji antykomunistycznej bądź osoby represjonowanej z przyczyn politycznych. Uzyskanie go wiąże się z koniecznością spełnienia dwóch kryteriów:
Kompletny wniosek w tej sprawie należy zgłosić do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jeśli zdecyduje on o przyznaniu nam statusu, możemy złożyć kolejny wniosek o przyznanie dodatku dla opozycjonistów. Potrzebne formularze znajdziemy na portalu kombatanci.gov.pl (o przyznanie statusu pod tym linkiem, a o świadczenie pod tym linkiem). Co dokładnie możemy dzięki temu zyskać?
Portal Infor przypomina, że do 31 sierpnia 2023 roku świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej było wypłacane w wysokości 565,67 złotych miesięcznie. Od 1 września 2023 roku weszły natomiast w życie nowe przepisy, które zwiększyły tę kwotę do równowartości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Zmiana ta była możliwa dzięki nowelizacji ustawy z dnia 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. W pierwszym roku dzięki podwyżce do seniorów zaczęło trafiać 1588,44 złote. Oznacza to, że kwota ta wzrosła prawie trzykrotnie.
Zobacz też: Ta grupa zawodowa ma przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat. Projekt ustawy trafił do Sejmu
Od 1 marca 2025 roku świadczenie zwiększyło się ponownie dzięki waloryzacji, do wysokości 1878,91 złotych. Dokładnie tyle samo wynosi w tym roku 13. emerytura. Co ważne, dodatek dla opozycjonistów jest zwolniony z podatku i nie wlicza się do dochodu wyliczanego na potrzeby pomocy społecznej. W 2021 roku świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych otrzymywało około 15 tysięcy osób.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.