Podczas wyboru drzew do ogrodu warto dopasować je do rozmiaru działku. Podpowiadamy, które rośliny sprawdzą się na dużej, a które na niewielkiej posesji.
Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Szybko rosnące drzewa. Te gatunki idealnie sprawdzą się do małego ogrodu
Małe ogrody niestety ograniczają nas w wyborze drzew, ponieważ nie wybierzemy tych, które osiągają duże rozmiary. Do takich miejsc, najlepiej wybrać niskie drzewa o szerokiej koronie.
- Modrzew europejski - jego młode pędy, na wiosnę wytwarzają szyszki w różowym kolorze. Jest podatny na formowanie, choć jego naturalna forma również jest atrakcyjna.
- Katalpa - idealnie wpasuje się w nowoczesny i geometryczny ogród. Jej korona składa się z ogromnych sercowatych liści. Bardzo dobrze znosi cięcia. Roślina kwietnie wiosną, a jej kwiaty mają bardzo przyjemny zapach.
- Surmia Bigoniowa - jej pień jest smukły, a koronę można kształtować w formę kuli.
- Sumak octowiec - wyróżnia się lekko tropikalnym wyglądem. Koronę ma rozłożystą, a w połączeniu z pierzastymi liśćmi tworzy doskonałą osłonę przed słońcem. Konary sumaka są bardzo oryginalnie ukształtowane, a jesienią wybarwiają się na ognisty czerwono-pomarańczowy odcień. Dodatkowo zdobią go bordowe kwiatostany pojawiające się przez całą zimę.
Drzewa do dużych ogrodów. Na te warto zwrócić uwagę
Duże ogrody dają nam szereg możliwości, tutaj nie musimy zwracać aż tak dużej uwagi na drzewa, które wybierzemy. Idealnymi propozycjami do obszernych ogrodów będą na przykład:
- Wierzba płacząca - idealna do dużego ogrodu, ponieważ osiąga nawet kilka metrów. Należy jednak do drzew, które rosną intensywnie i szybko. Jest ona silnie związana z krajobrazem polskim. Jej wysokość można regulować dzięki odpowiedniemu przycinaniu. Wierzba dobrze czuje się na wilgotnych stanowiskach.
- Metasekwoja chińska - idealna do przestronnych ogrodów, ponieważ rośnie nawet do 30 m wysokości. Jej igły są miękkie i gęsto okrywają pędy drzewa. Na jesień przebarwiają się na żółty oraz brązowy kolor, a następnie odpadają. Na wiosnę wytwarza drobne kuliste szyszki. Bardzo dobrze czuje się w glebie gliniastej, wilgotnej.
- Tulipanowiec - osiąga nawet do 20 m wysokości. Jest bardzo atrakcyjnym drzewem liściastym. Jego liście mają trójpalczasty kształt, posiada także piękne kwiaty, które pojawiają się ok. 6/10 roku jego życia. Jesienią jego liście przebarwiają się na żółto i stanowią świetną ozdobę ogrodu.
Mogą Ci się też spodobać:
- To najlepszy odstraszacz na ptaki. Moja babcia wiesza je na drzewach. Dzięki temu chroni swoje owoce
- Moja babcia co roku zawiązuje żółtą wstążkę na drzewach. To jej sposób na walkę ze szkodnikami
- Trawa będzie piękna jak nigdy. Ten trik sprawi, że murawy pozazdrości ci niejeden sąsiad