Pokrzywa - jakie ma właściwości? Herbatka z pokrzywy na różne dolegliwości

Pokrzywa to roślina, która jest często wykorzystywana przez wielu ludzi ze względu na swoje właściwości lecznicze. Przekonaj się, jak działa napar przygotowany z jej liści i kto nie powinien go pić.

Pokrzywa: działanie

Do czego może być wykorzystywana pokrzywa? Działanie tej rośliny docenią różne osoby. Warto zwrócić uwagę chociażby na to, że duża zawartość witaminy C pozwala pokrzywie zwyczajnej wspomagać układ immunologiczny, a także pozwala na sprawne pozbywanie się nadmiaru wody z ciała. Może też pozytywnie wpływać na metabolizm i usprawniać trawienie. Z kolei obecność witamin z grupy B i witaminy K znacząco poprawia krzepliwość krwi, a zarazem korzystnie wpływa na gojenie się ran (dzięki nim proces ten staje się znacznie sprawniejszy).

Pokrzywa właściwości lecznicze

Właściwości pokrzywy są dosyć wszechstronne. Wśród nich można wyróżnić:

  • właściwości przeciwłupieżowe – wspomagają mieszki włosowe, a także gruczoły łojowe na skórze człowieka;
  • właściwości poprawiające krzepliwość krwi;
  • właściwości zapobiegające cukrzycy – może wspomagać proces obniżania cukru we krwi;
  • właściwości moczopędne – w ten sposób oczyszcza organizm;
  • właściwości pozytywnie wpływające na ciśnienie krwi;
  • właściwości podnoszące odporność;
  • właściwości przeciwbólowe;
  • właściwości wspomagające trawienie.

Ze względu na każdą cechę wymienioną powyżej warto pić herbatkę z pokrzywy. Można ją przygotować samodzielnie z suszonych liści pokrzywy, zaparzając je gorącą wodą lub kupić już gotową herbatę w torebkach.

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Herbatka z pokrzywy na ból

Herbata z pokrzywy na ból może przynieść ulgę tym, którzy zmagają się chociażby z dolegliwościami zwyrodnieniowymi stawów. Pomoże ona także w przypadku bolesnego naciągnięcia ścięgien lub kontuzji. Poza herbatką z pokrzywy, można też wykorzystywać same liście, tworząc z nich okłady, mające złagodzić występujące dolegliwości.

Pokrzywa: herbata na drogi moczowe

Czym zaskoczy Cię pokrzywa? Herbata na drogi moczowe, przygotowana z liści pokrzywy, także zadziała bez problemu. Wykazuje ona działanie moczopędne, a jednocześnie pozwala na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn – zbędnych produktów przemiany materii, mocznika, a także chlorków.

Pokrzywa do picia dla urody

Pokrzywa do picia może pozytywnie wpływać na urodę, choć zdecydowanie najczęściej mówi się o niej w kontekście zdrowych i pięknych włosów. Ma ona za zadanie pobudzać mieszki włosowe, co przyczynia się do znacznego wzrostu włosów. Jednocześnie może ona też hamować wydzielanie się łoju oraz potu oraz przeciwdziałać łupieżowi i trądzikowi.

Napar z pokrzywy na dolegliwości trawienne

Napar z pokrzywy może też wspomóc funkcjonowanie układu trawiennego. Dzięki sekretynie poprawia funkcjonowanie trzustki, jednocześnie oddziałując na wątrobę. Pokrzywa czyni proces trawienia łatwiejszym, w odpowiedni sposób pobudzając wydzielanie się soków żołądkowych. W związku z tym jest często wykorzystywana do odchudzania.

Picie pokrzywy – przeciwwskazania

Czy picie pokrzywy może być dla kogoś niewskazane? Na pewno nie powinny po nią sięgać osoby przewlekle chore na nerki, a także ci, którzy dopiero co przeszli operację lub zabieg chirurgiczny. Nie jest ona również wskazana dla osób mających wysoki poziom żelaza we krwi.

Zobacz też: Kiedyś zajadaliśmy się "bożym chlebkiem", a dziś mało kto go zna. Dla zdrowia to prawdziwy skarb

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.