• Link został skopiowany

Na której ręce nosi się obrączkę, zależy od kilku czynników. Jakich? Dowiedz się już teraz!

Na której ręce nosi się obrączkę? To pytanie z pewnością zadają sobie narzeczeni, którzy przygotowują się do ceremonii zaślubin. Obrączka, którą zakochani nakładają sobie nawzajem w trakcie ślubu, jest symbolem zawarcia związku małżeńskiego i łączącej ich miłości. Zwyczaj noszenia obrączek ślubnych sięga czasów starożytnych. Na którym palcu powinno się nosić złoty krążek?
Obrączki ślubne. Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Obrączki ślubne na dłoni — skąd się wziął zwyczaj ich noszenia? 

Na której ręce nosi się obrączki ślubne, wcale nie jest przypadkowe. Obrączki ślubne na dłoni zakładane są w trakcie ceremonii zawarcia związku małżeńskiego. Niezależnie od tego, czy młoda para decyduje się na ślub cywilny, czy kościelny, zwyczaj zakładania obrączki ślubnej na dłoń, jest taki sam. Tradycja noszenia obrączek ślubnych sięga czasów starożytnych, a jej kolebką jest Egipt. Już od najdawniejszych czasów, Egipcjanie przywiązywali ogromną wagę do ceremonii zaślubin. To od nich wywodzi się znany na całym świecie zwyczaj wymieniania się obrączkami przez współmałżonków w trakcie ślubu.

Starożytni Egipcjanie bardzo cenili sobie symbolikę i stąd właśnie obrączki mają okrągły kształt. Ze względu na fakt, że niemożliwe jest określenie początku i końca koła, stało się ono symbolem wieczności i nieskończoności. Takie właśnie cechy powinny charakteryzować związek małżeński zawierany przez młodą parę. W obecnych czasach symbolem trwałości związku małżeńskiego jest także kruszec, z którego wykonane są obrączki. Prawie w całej Europie obrączki ślubne są topione ze złota, choć warto wspomnieć, że zmieniło się to na przestrzeni lat. W dawnych czasach obrączki ślubne były tworzone z materiałów takich jak np. skóry zwierzęce. Z czasem wprowadzano trwalsze produkty, m.in. kość słoniową, aż w końcu zaczęto wykorzystywać do tego celu metale, w tym srebro i złoto. 

Zobacz wideo Czy obrączka wyleczy jęczmień? [NaZdrowie]

Na której ręce nosi się obrączki? To nie jest takie oczywiste!

Obrączki ślubne to symbol miłości osób połączonych związkiem małżeńskim. Na której ręce nosi się obrączki? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To, na której ręce nosi się obrączkę, zależy od kraju i zakorzenionych w nim tradycji. W Polsce obrączkę zakłada się na prawą dłoń, choć nie zawsze tak było. Skąd wziął się zwyczaj determinujący to, na której ręce nosi się obrączki w Polsce? Zgodnie z przekazami, ma to związek z klęską powstania styczniowego i jest wyrazem gestu solidarności z wdowami, których mężowie polegli w czasie walki. Kobiety, których mężczyźni wrócili do domów cali, przełożyły swoje obrączki z lewych dłoni na prawe i tak już zostało. Noszenie obrączki na prawej dłoni powszechne jest także w wielu innych krajach w Europie i na świecie m.in. w Grecji, Bułgarii, Niemczech, Łotwie, Litwie, Estonii, Chile czy Wenezueli. 

Obrączki (zdjęcie ilustracyjne).
Obrączki (zdjęcie ilustracyjne). Fot. pixabay

Obrączka na lewej ręce — co symbolizuje?

Co symbolizuje obrączka na lewej ręce? Interpretacja tego symbolu również zależy od kraju, bądź regionu, o którym myślimy. W Polsce obrączka na lewej ręce oznacza wdowę lub wdowca. Zgodnie z tradycją zakorzenioną w naszej kulturze, po śmierci żony lub męża, druga osoba przekłada obrączkę z prawej na lewą dłoń. W niektórych krajach panuje natomiast zwyczaj noszenia obrączki ślubnej na lewej dłoni. Tak jest w przypadku m.in. Włoch, Francji, Egiptu, Turcji, Czech, Słowacji, a także w Australii, USA i Kanady. Warto wiedzieć, co w danym kraju symbolizuje obrączka na lewej ręce, ponieważ nosząc ją niezgodnie z powszechnie panującymi normami, możemy nieświadomie wprowadzać w błąd osoby z naszego otoczenia. 

Na którym palcu nosi się obrączkę i skąd się wziął ten zwyczaj?

To, na którym palcu nosi się obrączkę, również ma związek z wierzeniami starożytnych Egipcjan. Egipcjanie, którzy — jak już wiemy — zapoczątkowali zwyczaj zakładania obrączek w trakcie ślubnej ceremonii, uważali, że to, na której ręce nosi się obrączkę, ma związek z tzw. żyłą miłości. Żyła miłości znajduje się w palcu serdecznym i ma bezpośrednie połączenie z sercem odpowiadającym za uczucia człowieka. To z serca przecież płynie miłość, która towarzyszy młodej parze w trakcie ślubu oraz dalszego wspólnego życia. W tym przypadku zatem również ważna pozostaje symbolika, do której przywiązywano bardzo dużą wagę. Właściwym jest zakładanie obrączki ślubnej na palec serdeczny, niezależnie od tego, czy w danym kraju będzie to prawa, czy lewa ręka. Jak już zostało wyżej wspomniane, w Polsce obrączka założona na lewą dłoń symbolizuje wdowca bądź wdowę. To, na którym palcu nosi się obrączkę po śmierci partnera również na znaczenie. Podobnie, jak w każdym innym przypadku, właściwym do noszenia obrączki pozostaje zawsze palec serdeczny. 

Zobacz też: Obrączki ślubne najkorzystniej kupować na przełomie października i listopada. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Więcej o: