Jednym z elementów, o którym wiele osób zapomina podczas sprzątania, jest kratka wentylacyjna. W łazience co chwilę korzystamy z wody, np. w trakcie kąpieli, prania lub suszenia ubrań, dlatego odprowadzanie wilgoci jest niezwykle ważne. W przeciwnym razie można doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni w kątach, a te przyczyniają się do pogorszenia zdrowia, alergii i chorób górnych dróg oddechowych. Z tego względu trzeba dbać o wietrzenie pomieszczeń. Jeśli mamy wątpliwości, czy wentylacja w naszym domu działa, można przeprowadzić test kartki.
Sprzątanie łazienki to nie tylko mycie kabiny, umywalki i toalety. Równie ważne jest wietrzenie pomieszczenia oraz czyszczenie kątów, w których może zbierać się najwięcej wilgoci. Wiele osób zapomina też o kratce wentylacyjnej. To właśnie przez nią uchodzi nadmiar wody w powietrzu, dlatego powinna być czysta i przepuszczalna. Zalegający na niej kurz może doprowadzić do jej zapchania, w efekcie czego przestanie spełniać swoją funkcję. Jeśli masz wątpliwości co do skuteczności swojej wentylacji, przeprowadź test kartki. Na czym polega? Zaprezentowała go pewna internautka, imieniem Meg, znana na Instagramie z profilu @grovehousereno. Kobieta zwykle pokazuje na swoich filmach różne sposoby na sprzątanie domu, ale także na naprawy popularnych usterek. Niedawno opublikowała film, w którym testowała sprawność wentylacji w łazience. Jak go przeprowadzić? Na początek należy oczyścić kratkę odkurzaczem, aby zdjąć warstwę pyłu i kurzu. Następnie Meg przyłożyła do otworu zwykłą kartkę. Jeśli papier się utrzymał, to znaczy, że wentylacja ją zasysa i działa bez zarzutu. Jeśli jednak kartka spadła, to znak, że nie pracuje tak, jak powinna.
Jednym z powodów, dla których wentylacja nie zasysa papieru, jest zbyt duża ilość brudu w środku. Jeśli nie dbamy o to miejsce regularnie, to z czasem stworzy się na nim spora warstwa kurzu i pyłów, a nawet może rozwinąć się pleśń. W tym wypadku wystarczy jedynie umyć ten element. Kratki wentylacyjne można samodzielnie wyciągnąć, więc nie trzeba wzywać fachowca. Na początek należy przetrzeć osłonę zwykłą ścierką, by zdjąć pierwszą warstwę kurzu, a następnie umyć całość płynem do mycia naczyń. Upewnij się wcześniej, że w instrukcji nie ma przeciwwskazań do zastosowania tego detergentu. Jeśli są, postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta. Gdy po umyciu kratki wentylacja nadal nie działa, to znaczy, że trzeba ją wymienić. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest kontakt ze specjalistą.