Depresja trafiła do zestawienia najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że cierpi z jej powodu coraz większa liczba osób na całym świecie. Jakie są objawy depresji? Depresja to choroba, która może dotyczyć każdego z nas. Bardzo często dotyka osób, które w życiu spotkał nagły, niespodziewany cios np.:
Osoby, które spotkała trauma nie zawsze potrafią poradzić sobie z przykrymi sytuacjami i właśnie wtedy dopada je depresja. Jakie sygnały powinny zaniepokoić nie tylko samego pacjenta, ale też osoby z jego bliskiego otoczenia?
Warto wspomnieć, że depresja może objawiać się także poprzez pogorszenie kondycji fizycznej. Objawy, których nie należy bagatelizować to:
Niezwykle ważne jest, aby w przypadku jakichkolwiek sygnałów, które mogą być przejawem depresji w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem specjalistą. Pozwoli to przede wszystkim w dobraniu odpowiedniego leczenia i sprawdzeniu dokładnego stanu zdrowia.
Lek na depresję dobierany jest przez lekarza specjalistę po szeregu wcześniej wykonanych badań. Postawienie odpowiedniej diagnozy nie polega tylko na obserwacji. Czasami konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań takich jak np. tomografia głowy czy badania laboratoryjne. Dopiero po takiej rozszerzonej diagnostyce lekarz może dobrać odpowiednie leczenie, w trakcie którego musi wziąć pod uwagę także choroby współistniejące. Jak leczyć depresję? Z reguły leczenie depresji odbywa się w warunkach ambulatoryjnych co oznacza, że pacjent nie musi zostawać w placówce dłużej niż 24 godziny. Ustalony zostaje cykl wizyt, na których pacjent pojawia się regularnie. Zdarza się czasami przeprowadzenie diagnostyki i leczenia w warunkach szpitalnych. Dzieje się tak zwłaszcza jeśli lekarz prowadzący zaobserwuje takie sytuacje jak:
Depresja poporodowa jest chorobą, z którą boryka się nawet co piąta kobieta świecie. Dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa młode mamy zdecydowanie częściej korzystają z pomocy. Jakie są objawy depresji poporodowej?
Depresja poporodowa pojawia się w okresie od 1. miesiąca do 6. po porodzie, lecz zdarzają się też sytuacje, gdy dotyka kobiety, będące już kilkanaście miesięcy po ciąży. Najczęstszymi jej symptomami są:
Depresja poporodowa zaliczana jest do najczęściej występujących powikłań po porodzie, jednak do końca jej przyczyny nie są znane. Według badań narażone na jej występowanie są kobiety, które chorowały na depresję w przeszłości lub w czasie ciąży. Czynnikiem ryzyka jest także brak wsparcia innych osób po porodzie czy brak akceptacji ciąży i dziecka przez osoby najbliższe. Do powstania depresji poporodowej może także przyczynić się ciężki poród czy złe wspomnienia z sali porodowej.
Skala depresji Becka to narzędzie, które jest stosowane w diagnostyce depresji. Jej autorem jest Aaron Beck, amerykański profesor psychiatrii - ojciec terapii poznawczej. Narzędzie składa się z 21 pytań, na które należy samodzielnie udzielić odpowiedzi. Możliwe są ich 4 warianty – każdy jest inaczej oceniany (od 0 do 3 punktów). Każda odpowiedź odpowiada stopniowi natężenia konkretnych i charakterystycznych objawów depresji. Na wypełnienie testu Becka należy poświęcić około 10 minut. Następnie należy podliczyć punkty i przeanalizować wyniki. Należy jednak pamiętać, że jeśli podejrzewamy depresję u siebie lub kogoś bliskiego najlepiej udać się do lekarza. Wyniki testu mogą jedynie ukierunkować nasze działania, ale nigdy nie powinny zastępować wizyty i porady specjalisty z tego zakresu.
Depresja lękowa, zwana także depresją agitowaną, jest szczególną i bardzo ciężką postacią choroby afektywnej, w której dominuje przeżywanie stanów lękowych w wymiarze psychicznym. Osoby, które chorują na depresję lękową żyją w ciągłym poczuciu zagrożenia. Często ten rodzaj schorzenia występuje u osób starszych, które boją się pogorszenia zdrowia czy śmierci. Najczęstsze objawy depresji lękowej to:
Zarówno przyczyny występowania objawów jak i depresja lękowa nie zostały do końca zdiagnozowane.
Jak możemy pomóc osobie z depresją? Jest to zdecydowanie trudne i skomplikowane zadanie. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które choć w małym stopniu mogą okazać się pomocne.
Depresja dwubiegunowa objawia się przede wszystkim silnymi zmianami nastroju, które mogą występować naprzemiennie. Pomiędzy nimi następują okresy remisji, w trakcie których chory czuje się dobrze. Wyróżnia się 3 epizody chorobowe w depresji dwubiegunowej:
Depresja dwubiegunowa jest chorobą przewlekłą, która często towarzyszy chorym przez całe życie.
Jak wyjść z depresji? To proces złożony i trudny. Nie da się wyjść z depresji z dnia na dzień - wymaga to włożenia wysiłku i gotowości na zmiany. Najważniejsze to się nie poddawać. Co może pomóc w walce z chorobą?
Zobacz też: Lekarz o "rankingach psychotropów": To nie depresja popycha tych ludzi do tworzenia filmików