Tych psów nie wolno głaskać. Behawiorysta wyjaśnia. Jego film robi furorę w sieci

Wielu miłośników psów nie wyobraża sobie przejścia obojętnie obok przypadkowo spotkanego pupila. Nie znamy go - fakt - ale chcemy go pogłaskać. Behawioryści zaznaczają jednak, że takowe zachowania nie powinny wpisywać się w kategorię normy. Dlaczego? Pewien mężczyzna postanowił wytłumaczyć to w bardzo niecodzienny sposób.

Jakiś czas temu udało nam się przeczytać artykuł, w którym Paul Zak - neuroekonotmista - wykazał związek pomiędzy ludzką psychiką a głaskaniem psa. Zgodnie z jego teorią nasz kontakt z pupilem doprowadza do wzrostu oksytocyny, czyli hormonu przywiązania, beta-endorfiny, która uśmierza ból, oraz do spadku kortyzolu, słynnego hormonu stresu. Czy można dziwić się zatem, że społeczeństwo tak bardzo kocha interakcję z psami? Pewnie nie. Nie zawsze jednak ma to pozytywne skutki: ten filmik powinien obejrzeć każdy. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Głaskanie psa - dlaczego nie zawsze jest dobre? O tym warto powiedzieć dziecku

Jakiś czas temu na TikToku o nazwie @jakethes.d, poświęconemu labradorowi Jake'owi, który pracuje jako pies medyczny i kardiologiczny, pojawiło się nagranie ze sklepu zoologicznego. Właścicielowi zwierzaka udało się uchwycić rozmowę pomiędzy matką a córką, w której bardzo głośno wybrzmiała rada: "Nie wolno głaskać psów służbowych".

Ten piesek może wyczuć, że ktoś ma problemy, na przykład z sercem. Może także informować osoby niewidome, w które miejsce powinny się udać, wskazuje im bezpieczną trasę. To wspaniałe, prawda? Dlatego właśnie nie możemy go głaskać. Może się rozproszyć

- słyszmy głos mamy na filmiku @jakethes.d.

Film kończy się w momencie kiedy właściciel Jake'a dziękuje nieznajomej kobiecie za tak empatyczne i pełne wdzięczności wyjaśnienie problemu, który od lat przysparza trenerom psów służbowych sporych kłopotów. Dlaczego informowanie dzieci o tak - mogłoby sie wydawać - błahych sprawach, może mieć ogromne znaczenie dla społeczeństwa?

Pies przewodnik i psy służbowe. Jeśli go spotkasz, pamiętaj o odpowiednim zachowaniu

Właściciel Jake'a, będący jednocześnie behawiorystą, wyjaśnił w opisie pod filmem, że postawa wspomnianej wcześniej mamy powinna być dla nas wszystkich bardzo wartościowym przykładem.

Kolejna niesamowita matka i kolejny niesamowity moment złapany dzisiaj w sklepie zoologicznym. Przyprowadziła do nas swoją córkę, aby nauczyć ją zachowania wobec psów służbowych. Postawa godna podziwu

- czytamy w opisie pod filmem @jakethes.d.

Jak zatem zachowywać się przy psie przewodniku? Według protalu Bowl&Bone przede wszystkim nie należy go rozpraszać - zwierzę musi być nieustannie skupione, aby mogło rzetelnie wykonywać zadania mu zlecone. Głaskanie go, machanie do niego czy nawet puszczanie oczka nie wchodzi w grę. Doceniajmy jego pracę poprzez spokój i brak jakiejkolwiek interakcji.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA