• Link został skopiowany

Biały nalot na języku u dziecka. Co może oznaczać?

Biały nalot na języku u dziecka to przypadłość często występująca u maluchów w wieku niemowlęcym. Biały język u dziecka spędza sen z powiek wielu rodziców, zwłaszcza tych zaczynających swoją przygodę z wychowywaniem dzieci. Skąd może wynikać biały nalot na języku? Jak sobie z nim poradzić? Dowiedz się więcej na temat białego języka u dziecka i pozbądź się niepokojącego problemu.
Biały nalot na języku u dziecka zwykle związany jest z pojawieniem się pleśniawek.
zdjęcie ilustracyjne, NataliaDeriabina, iStock

Biały język u dziecka w okresie niemowlęcym

Biały nalot na języku u dziecka może być efektem kilku różnych sytuacji i nie zawsze będzie on równoznaczny z chorobą. Niemniej jednak biały język u dziecka w okresie niemowlęcym najczęściej wynika z zakażenia grzybami z gatunku Candida i rozwinięcia się w jamie ustnej pleśniawek. Ich wygląd przypomina twarożek i powinien zaalarmować rodziców bądź pediatrę podczas bilansu kontrolnego. Przypadłość ta, chociaż nie jest trudna do wyleczenia, powoduje dyskomfort u malucha i wymaga natychmiastowego działania. Rozwój schorzenia przebiega w szybkim tempie, w związku z czym zalecane jest użycie leku grzybobójczego, który nakłada się na miejsca zmienione chorobowo. Warto wspomnieć, że w przypadku kobiet karmiących piersią łatwo może dojść do zakażenia przez dziecko, dlatego niekiedy konieczne jest włączenie leku także przez matkę. Jeśli zauważysz u malucha biały nalot w buzi, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza, który włączy odpowiednie leczenie.

Biały język u niemowlaka. Jak rozpoznać, że Twoje dziecko cierpi z powodu pleśniawek?

Biały język u niemowlaka zazwyczaj oznacza, że w jamie ustnej malucha rozwijają się pleśniawki. Warto wspomnieć, że biały nalot pojawia się nie tylko na języku, ale może objąć także wewnętrzną stronę policzków oraz wargi i dziąsła. Nie jest zalecane, aby próbować usunąć go mechanicznie, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się choroby, a to z kolei rodzi dalsze konsekwencje. Nieleczone zakażenie grzybicze może zaatakować inne organy, w tym gardło czy krtań. Jakie inne objawy mogą wskazywać, że maluch walczy z pleśniawkami?

  • ogólne rozdrażnienie i płacz podczas karmienia,
  • odmowa przyjmowania pokarmu z piersi, 
  • pieczenie i świąd w obrębie jamy ustnej.

Biały nalot na języku u noworodka nie zawsze oznacza pleśniawki

Biały nalot na języku u noworodka nie zawsze musi oznaczać, że nasz maluch zmaga się z pleśniawkami. Należy mieć na uwadze, że w pierwszych dniach życia organizm noworodka nie produkuje dużej ilości śliny, w związku z czym pokarm osadzający się w jamie ustnej nie jest na bieżąco "wypłukiwany". Można go usunąć za pomocą gazika, bądź czystej szmatki. Aby zapobiec białemu nalotowi na języku u noworodka, warto zadbać o odpowiednią higienę malucha poprzez stosowanie specjalnych produktów przeznaczonych do tego celu. Warto zaopatrzyć się w silikonowe szczoteczki na palec, które służą do masażu języka i dziąseł dziecka. Przy okazji można oczyścić jamę ustną z resztek pokarmu osadzającego się w różnych zakamarkach podczas jedzenia.

Zobacz wideo Wcześniactwo - co warto wiedzieć na ten temat?

Jak usunąć biały nalot na języku u niemowlaka domowymi sposobami?

Jak usunąć biały nalot na języku u niemowlaka przy użyciu domowych sposobów? Znane od lat domowe sposoby na zlikwidowanie białego nalotu na języku polegają na przemywaniu jamy ustnej dziecka gazikiem nasączonym naparem z ziół. Ziołami wspomagającymi walkę z białym nalotem u dziecka są melisa, rumianek, macierzanka. Warto je mieć w swojej domowej apteczce, ale jednocześnie należy mieć na uwadze, że są to środki wspomagające, które nie zastąpią specjalistycznego preparatu i mogą okazać się niewystarczające w walce z grzybami.

Biały język przyczyny. Jakie są przyczyny białego nalotu na języku dziecka?

Biały język — przyczyny, które najczęściej powodują biały nalot na języku dziecka to pleśniawki. Aby zapobiec powstaniu i rozwojowi tego schorzenia, należy przestrzegać kilku zasad higieny, w tym:

  • częste mycie i dezynfekcja smoczków oraz butelek, których używa dziecko,
  • nieoblizywanie smoczka bezpośrednio przed podaniem go dziecku,
  • utrzymywanie odpowiedniej higieny przez kobiety karmiące piersią.

Warto pamiętać, że wpływ na pojawienie się pleśniawek u dziecka mają także inne czynniki. Wśród nich należy wymienić: zakażenie w trakcie porodu, obniżona odporność w okresie niemowlęcym, wcześniactwo.

Obłożony język może wskazywać na różne schorzenia. Nie lekceważ go! 

Obłożony język nie zawsze jest równoznaczny z obecnością pleśniawek w jamie ustnej. Biały język, w połączeniu z innymi symptomami może zwiastować różne schorzenia. Jeżeli oprócz obłożonego języka występuje także ból gardła, to może się okazać, że mamy do czynienia z anginą. Biały nalot na języku może pojawić się także w przypadku zakażenia szkarlatyną. Choć szkarlatyna jest chorobą rzadko występującą w dzisiejszych czasach, warto wiedzieć, że jej objawem jest biały nalot na języku, który po kilku dniach choroby zmienia kolor na malinowy. Obłożony język jest charakterystyczny także dla kiły. Oprócz białego nalotu w jamie ustnej, chorobie tej towarzyszy wysypka, a także odbarwienia skóry. Dlatego też w przypadku gdy zaobserwujemy niepokojący nalot na języku, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz też: Biały nalot na języku - co oznacza i jak się go pozbyć?

Więcej o: