Etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia mogą różnić się w zależności od konkretnej osoby i jej organizmu. Pierwszym krokiem zmierzającym do tego, jak pozbyć się nikotyny z organizmu, jest samo podjęcie decyzji o rzuceniu palenia. O szkodliwości działania nikotyny na organizm człowieka nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które umieszczane są na paczkach papierosów. I choć rzeczywiście działają one na wyobraźnię i dosadnie pokazują, jakie spustoszenie organizmu wywołuje palenie papierosów, to nieraz sama decyzja o rzuceniu palenia i wytrwanie w niej, okazują się bardzo trudne. Pomocą może być uzmysłowienie sobie, jak przebiega oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia i kiedy widać pierwsze objawy regeneracji organizmu. A to może zaskoczyć.
Mówiąc o tym, po jakim czasie nikotyna znika z organizmu, należałoby podzielić ten proces na grupy obejmujące różne obszary działania organizmu człowieka. Nikotyna, jak wiemy, oddziałuje na cały organizm, a skutki jej palenia widoczne są m.in. w funkcjonowaniu układu oddechowego, układu krążenia oraz stanie skóry. Regeneracja organizmu po rzuceniu palenia obejmuje stopniowo każdy z tych obszarów i każdy z nich wraca do swojego pierwotnego stanu w różnym czasie. Całkowite oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia — jak się okazuje — trwa nawet kilkanaście lat. Przyjrzyjmy się, jak to dokładnie wygląda.
Reakcja organizmu na rzucenie palenia widoczna jest już w pierwszej dobie po spaleniu ostatniego papierosa. Według specjalistów można nawet mówić o tym, że pierwsze objawy oczyszczania organizmu uwidaczniają się po niespełna 30 minutach od zgaszenia papierosa. Jak wygląda reakcja organizmu na rzucenie palenia w tym czasie? W pierwszej kolejności poprawie i normalizacji ulegają parametry ciśnienia krwi i tętno. Zwiększa się również stężenie tlenu we krwi, co z kolei jest pierwszym objawem oczyszczania płuc po rzuceniu palenia. W dalszej kolejności byli palacze zaczynają intensywniej odczuwać smaki i zapachy, a następnie odbudowie ulega błona śluzowa żołądka.
Jak już wiemy, oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia rozpoczyna się właściwie już w kilka godzin po wypaleniu ostatniego papierosa i polega na zwiększeniu stężenia tlenu we krwi. Proces oczyszczania płuc po rzuceniu palenia jest jednak bardzo trudny i długotrwały, a w miarę upływu czasu widoczne są jego kolejne efekty. Po ok. trzech miesiącach zwiększa się wydolność płuc i następuje stopniowa regeneracja. Po ok. 10 latach ryzyko wystąpienia raka płuc zmniejsza się o połowę, a w ciągu kolejnych 5-10 lat możemy mówić o całkowitej regeneracji płuc. Byli palacze są wówczas objęci takim samym stopniem ryzyka zachorowania na raka płuc, jak osoby niepalące.
Płuca to nie jedyny organ ciała człowieka, który cierpi z powodu palenia papierosów. Jak usunąć nikotynę z organizmu i poprawić funkcjonowanie układu krążenia? Pierwszym symptomem rzucenia palenia, jest unormowanie tętna i parametrów ciśnienia krwi. Jeżeli nie będziemy palić przez rok, to szanse na uniknięcie zawału mięśnia sercowego wzrastają o połowę. Piętnaście lat wytrwania w postanowieniu odstawienia nikotyny na stałe, przyniesie kolejny rezultat. Mowa tutaj o znalezieniu się w tej samej grupie ryzyka wystąpienia zawału serca, co osoby, które nigdy nie zmagały się z nałogiem tytoniowym.
Skóra palacza jest blada i pozbawiona blasku. Jak długo nikotyna utrzymuje się w organizmie i uwidacznia się na skórze? Jeżeli podejmiemy decyzję o rzuceniu palenia, to nasza skóra podziękuje nam pierwszymi efektami już po miesiącu. Stanie się wówczas bardziej nawilżona i elastyczna. Po kolejnych 8-9 miesiącach wiek biologiczny skóry obniży się o 10 lat! Szybkie starzenie skóry palacza powodowane jest przez dym tytoniowy, który wpływa niekorzystnie na produkcję kolagenu. W związku z tym przebywanie w towarzystwie osób palących, czyli tzw. bierne palenie, również niesie za sobą ryzyko znacznego pogorszenia stanu skóry.
W jakich jeszcze innych obszarach uwidacznia się oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia i gdzie można dostrzec tego efekty? Palenie tytoniu negatywnie wpływa na kondycję fizyczną człowieka i powoduje szybsze odczuwanie zmęczenia. Ponadto, uzależnienie od nikotyny widoczne jest na zębach palacza, które stają się bardziej żółte i słabsze. Papierosy przyczyniają się także do nieświeżego oddechu. Zaprzestanie palenia jest pierwszym krokiem do powrotu organizmu do sprawnego funkcjonowania i w konsekwencji - stopniowego niwelowania wymienionych wyżej objawów.
Zobacz też: Otyłość powoduje więcej przypadków raka jelit, nerek, jajników i wątroby niż palenie papierosów