Z tych polskich uczelni wyszło najwięcej milionerów. Warszawa przegrywa z innym miastem

Jakie uczelnie w Polsce mogą poszczycić się największą liczbą aktualnych milionerów? Tylko jednej nich udało się wykształcić więcej niż 10 osób, których majątek szacuje się na ponad 100 milionów euro. Oto szczegóły najnowszego rankingu Pracowni Ekonomicznej 2033.

Jakiś czas temu opublikowano najnowszą Listę Szanghajską, która uwzględnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie. W zestawieniu można było znaleźć aż osiem polskich szkół wyższych, w tym między innymi Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Nasza chwila chwały wciąż trwa, ponieważ teraz okazało się, że z murów lokalnych uniwersytetów wychodzą prawdziwi bogacze.

Zobacz wideo Masowe protesty na amerykańskich uczelniach – o co chodzi?

Ranking uczelni w Polsce. Z jakich szkół wyższych pochodzi najwięcej multimilionerów?

Pracownia Ekonomiczna 2033 rankingiem dotyczącym uczelni, które kształcą przyszłych multimilionerów, zajmuje się już od pięciu lat. Wszystkie zestawienia, również to najnowsze, powstają na podstawie danych, takich jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych i informacje dotyczące zmian właścicielskich. Za każdym razem głównym celem analiz jest sprawdzenie, z jakich uczelni wywodzi się najwięcej osób, których majątki opiewają na ponad 100 milionów euro, a więc blisko 430 milionów złotych. Już po raz piąty zwycięzcą rankingu została Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, która ma na swoim koncie aż 11 multimilionerów. Na drugim miejscu widzimy Uniwersytet Warszawski z wynikiem 10 multimilionerów, a podium zamknęła Politechnika Warszawska, gdzie kształciło się łącznie 6 multimilionerów.

Ranking uczelni w Polsce 2024. To tutaj uczyli się jedni z najbogatszych ludzi w kraju

Kolejne pozycje na liście uczelni wyższych, z których pochodzi najwięcej niezwykle bogatych osób, wyglądają następująco:

  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - 5 multimilionerów,
  • Politechnika Łódzka - 4 multimilionerów.

Ex aequo na szóstym miejscu wpisano: Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski. Wszystkie te uczelnie wykształciły po trzech multimilionerów. Warto również dodać, że nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku tak zwanej klasyfikacji wartościowej, czyli rankingu uwzględniającego łączny majątek multimilionerów danej uczelni. Tutaj na pierwsze miejsce wysunął się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pokonując tym samym Politechnikę Świętokrzyską z Kielc oraz Uniwersytet Warszawski. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie znajduje się dopiero na piątym miejscu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.