Ogród japoński. Jak wygląda i czym różni się od chińskiego? Sprawdzamy

Ogród japoński jest marzeniem wielu osób. Planujesz duże zmiany na działce w tym roku? Inspiracją może być właśnie ogród w stylu japońskim. Czym odznacza się takie założenie? Podpowiadamy.

Ogród w stylu japońskim: główne założenia

Zainteresowania Azją w naszym kraju miewają bardzo różne oblicza. Od pewnego czasu są dostrzegalne także w projektowaniu ogrodów. Inspiracje płyną przy tym z różnych krajów, chociaż największe wrażenia wciąż robi na nas Japonia. Ogród w stylu japońskim jest porównywany do krajobrazu w miniaturze: można w nim znaleźć wodę, kamienie, rośliny o fantazyjnych kształtach i przede wszystkim zróżnicowane ukształtowanie terenu. 

Ogród w stylu japońskim. Zdjęcie ilustracyjne
Ogród w stylu japońskim. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Podstawowe cechy ogrodu japońskiego to:

  • naśladownictwo natury, ale bez jej kopiowania - wnikliwe studiowanie natury ma owocować czerpaniem z niej interesujących pomysłów, ale bez przenoszenia całych form;
  • akcentowanie upływu czasu - ogród powinien prezentować się tak, jakby był bardzo wiekowy i istniał od dawna; najlepiej także, by nie wyglądał jak zaprojektowany przez człowieka;
  • dopracowana koncepcja - nie ma tu miejsca na przypadkowość;
  • bogata symbolika - kamienie, woda i rośliny mają swoje znaczenie; kamienie symbolizują trwałość i niezmienność, woda to symbol życia reprezentujący ruch i dynamikę, rośliny zaś są ważnym dopełnieniem całości. 

Najważniejsze rodzaje ogrodów japońskich to:

  • Tsukiyama - jest to ogród wzgórzowy z odwzorowaniem miniaturowych krajobrazów typowych dla Japonii, które tworzy się dzięki wykorzystaniu wzgórz, stawów, strumieni, drzew, kwiatów, mostów i ścieżek. Różnią się od siebie wielkością i perspektywą, z której należy je podziwiać. W przypadku tych mniejszych dominuje perspektywa z jednego punktu centralnego, większe zwiedza się, idąc wyznaczonym szlakiem;
  • Karesansui - rodzaj suchego ogrodu japońskiego. Bardzo istotna jest tu symbolika: żwirowe przestrzenie symbolizują wodę, wijące się ścieżki zaś cieśniny pomiędzy wyspami.

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego?

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego warto wybrać? Przede wszystkim stawia się w takim miejscu na odmiany zimozielone. Do roślin wykorzystywanych w ogrodach japońskich należą choćby różaneczniki, azalie, ostrokrzewy, ale też klony japońskie i palmowe, bzy, derenie, miłorzęby, magnolie, sosny czarne, sosny japońskie, niewielkie wiśnie, trawa pampasowa, kostrzewy, turzyce czy glicynie.

Jak uprawiać azalię japońską?
Jak uprawiać azalię japońską? fot. Etienne-F59/Pixabay.com

Jakie kwiaty do ogrodu japońskiego?

Jakie kwiaty do ogrodu japońskiego? Wprawdzie kwitnące kolorowo rośliny nie są tutaj najważniejsze, ale mogą stanowić bardzo interesujące akcenty. Nie warto z nich rezygnować, ale wybór nie powinien być pozostawiany przypadkowi. Które będą najlepiej się prezentowały? Najczęściej poleca się kolorystycznie dobrane:

  • lilie;
  • peonie;
  • astry;
  • chryzantemy;
  • storczyki;
  • narcyzy.
Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjne
Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Balia ogrodowa, czyli element rekreacyjny

W ogrodzie japońskim musi się pojawić woda. Może być to strumyk czy efektowna kaskada, choć takie elementy zwykle wymagają dość dużych zabiegów i nakładów pieniężnych. Zdarza się więc, że wykorzystuje się skromniejsze elementy. Elementem urozmaicającym taką przestrzeń może być też balia ogrodowa, zwana niekiedy balią japońską. Dzięki podgrzewaniu może ona stanowić element rekreacyjny, sprzyjający wypoczynkowi i relaksowi.

Ogród chiński - kolejne założenie ogrodowe w azjatyckim stylu

Czym charakteryzuje się ogród chiński? Co różni go od japońskiego? Na różnice pomiędzy nimi złożyły się historyczne, kulturowe i krajobrazowe odmienności spotykane w Azji. Założenie kojarzone z Państwem Środka najczęściej bardziej kojarzy się z górskim pejzażem, co odróżnia je od pagórkowatego ogrodu japońskiego. Wykorzystywane tu formacje roślinne są utrzymane w bardziej dzikim klimacie. 

Ogród chiński:

  • powinien być tworzony w oparciu o zasady feng-shui;
  • jest dekoracyjny i zawiera w sobie więcej elementów architektonicznych od japońskiego;
  • sprawia bardziej dzikie wrażenie;
  • nie powinien zawierać linii prostych.

Zobacz też: Rośliny na skalniak w cieniu i na słońcu. Jakie rośliny wybrać?

Więcej o: