Zainteresowania Azją w naszym kraju miewają bardzo różne oblicza. Od pewnego czasu są dostrzegalne także w projektowaniu ogrodów. Inspiracje płyną przy tym z różnych krajów, chociaż największe wrażenia wciąż robi na nas Japonia. Ogród w stylu japońskim jest porównywany do krajobrazu w miniaturze: można w nim znaleźć wodę, kamienie, rośliny o fantazyjnych kształtach i przede wszystkim zróżnicowane ukształtowanie terenu.
Podstawowe cechy ogrodu japońskiego to:
Najważniejsze rodzaje ogrodów japońskich to:
Jakie rośliny do ogrodu japońskiego warto wybrać? Przede wszystkim stawia się w takim miejscu na odmiany zimozielone. Do roślin wykorzystywanych w ogrodach japońskich należą choćby różaneczniki, azalie, ostrokrzewy, ale też klony japońskie i palmowe, bzy, derenie, miłorzęby, magnolie, sosny czarne, sosny japońskie, niewielkie wiśnie, trawa pampasowa, kostrzewy, turzyce czy glicynie.
Jakie kwiaty do ogrodu japońskiego? Wprawdzie kwitnące kolorowo rośliny nie są tutaj najważniejsze, ale mogą stanowić bardzo interesujące akcenty. Nie warto z nich rezygnować, ale wybór nie powinien być pozostawiany przypadkowi. Które będą najlepiej się prezentowały? Najczęściej poleca się kolorystycznie dobrane:
W ogrodzie japońskim musi się pojawić woda. Może być to strumyk czy efektowna kaskada, choć takie elementy zwykle wymagają dość dużych zabiegów i nakładów pieniężnych. Zdarza się więc, że wykorzystuje się skromniejsze elementy. Elementem urozmaicającym taką przestrzeń może być też balia ogrodowa, zwana niekiedy balią japońską. Dzięki podgrzewaniu może ona stanowić element rekreacyjny, sprzyjający wypoczynkowi i relaksowi.
Czym charakteryzuje się ogród chiński? Co różni go od japońskiego? Na różnice pomiędzy nimi złożyły się historyczne, kulturowe i krajobrazowe odmienności spotykane w Azji. Założenie kojarzone z Państwem Środka najczęściej bardziej kojarzy się z górskim pejzażem, co odróżnia je od pagórkowatego ogrodu japońskiego. Wykorzystywane tu formacje roślinne są utrzymane w bardziej dzikim klimacie.
Ogród chiński:
Zobacz też: Rośliny na skalniak w cieniu i na słońcu. Jakie rośliny wybrać?