Zakończenie roku szkolnego 2023 - kiedy wypada? Korzystny termin dla uczniów i nauczycieli

Zakończenie roku szkolnego to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów momentów w roku. Dzień, w którym odbierają oni świadectwo to jednocześnie dzień, w którym opuszczają mury szkoły, rozpoczynając wakacyjny odpoczynek.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

Kwestię tego, kiedy jest zakończenie roku szkolnego, reguluje rozporządzenie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Czytamy w nim, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się "w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca", co oznacza, że w tym roku zakończenie roku szkolnego przypadnie na 23 czerwca. W rozporządzeniu czytamy również, że "Jeżeli czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień". Chodzi tutaj o sytuację, gdy ruchome Święto Ciała i Krwi Pańskiej, nazywane popularnie Bożym Ciałem, wypadnie pomiędzy 20 a 24 czerwca. Tak było w roku 2019, kiedy to Boże Ciało świętowane było 20 czerwca, dzięki czemu uczniowie odebrali świadectwa już 19 czerwca.

Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów 2023

A kiedy przypada zakończenie roku szkolnego dla maturzystów? W 2023 roku miało ono miejsce 28 kwietnia – tego dnia uczniowie klas programowo najwyższych liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia odebrali świadectwa ukończenia szkoły i rozpoczęli ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych, które rozpoczęły się 4 maja 2023 roku. Data zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla maturzystów jest również ściśle określona rozporządzeniem ministra edukacji: czytamy w nim, że "W klasach albo semestrach programowo najwyższych liceów ogólnokształcących, branżowych szkół II stopnia i techników, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w ostatni piątek kwietnia". Zakończenie roku dla maturzystów może więc wypaść pomiędzy 24 a 30 kwietnia.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Przemówienie na zakończenie roku szkolnego

Okolicznościowe przemówienie na zakończenie roku szkolnego wygłasza zazwyczaj dyrektor szkoły, odczytując przy tym często list ministra edukacji (czy też – w przypadku szkół artystycznych – ministra kultury). Słowa dyrektora poświęcone są zwykle podsumowaniu całego roku szkolnego, a w szczególności osiągnięć uczniów. Kończą je najczęściej życzenia udanego wypoczynku wakacyjnego. Do uczniów kończących edukację w danej szkole kierowane są dodatkowo życzenia powodzenia na kolejnych szczeblach nauki. W wielu szkołach głos zabiera też przedstawiciel absolwentów, którego przemówienie jest podsumowaniem lat spędzonych w szkole oraz podziękowaniem za trud włożony przez grono pedagogiczne w edukację i wychowanie uczniów opuszczających mury szkoły. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w przemówieniu słów Winstona Churchilla "To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku".

Sentencje na zakończenie roku szkolnego

Sentencje na zakończenie roku szkolnego są często zamieszczane przez nauczycieli czy wychowawców w nagrodach wręczanych uczniom z tej okazji. Oto, jakie cytaty można umieścić w książce, którą uczeń otrzyma na pamiątkę:

  • "Praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po siewie, przebija góry, nad przepaściami przerzuca mosty" – Bolesław Prus
  • "Logika zaprowadzi Cię od punktu A do punktu B. Wyobraźnia może zaprowadzić Cię wszędzie" – Albert Einstein
  • "Sukces jest sumą małych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu" – Robert Collier
  • "Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony" – Stefan Żeromski
  • "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu." – Antoine de Saint Exupery
  • "Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." – Albert Einstein
  • "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego dokonać" – Walt Disney
  • "Jeśli nie jesteś gotowy, żeby popełnić błąd, nigdy nie zrobisz nic oryginalnego" – Ken Robinson
  • "Dobrze wyedukowany umysł będzie zawsze wypełniało więcej pytań, aniżeli odpowiedzi" – Helen Keller
  • "Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy" – Eric Emmanuel Schmitt

Życzenia na zakończenie roku szkolnego

Życzenia na zakończenie roku szkolnego składane są zarówno uczniom przez nauczycieli i kadrę kierowniczą szkoły, jak i pedagogom przez społeczność uczniowską. Dziękując wychowawcy za jego całoroczną bądź kilkuletnią pracę czy szczególnie cenionemu nauczycielowi za zaszczepienie pasji i prowadzenie przez meandry wiedzy, można skorzystać z popularnych sentencji czy gotowych wierszy. Podziękowania warto więc zacząć od słów:

  • "Najlepsi nauczyciele to tacy, którzy powiedzą Ci gdzie patrzeć, ale nie powiedzą Ci co widzieć"
  • "Miarą prawdziwego bohatera nie jest siła mięśni, ale siła serca"
  • "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać"
  • "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
  • "Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za serce."

Sukienka na zakończenie roku szkolnego

Sukienka na zakończenie roku szkolnego jest często wybieraną opcją przez uczennice. Warto jednak pamiętać o dopasowaniu stroju do okazji. Dobrze jest, gdy sukienka nie jest zbyt ekstrawagancka i nie odsłania zbyt wiele ciała. Warto postawić na minimalizm i elegancję, co zdecydowanie pozwoli na uniknięcie ewentualnej modowej wpadki. Najczęstszym rozwiązaniem jest oczywiście łączenie bieli i czerni bądź granatu, spokojnie można jednak stylizację wzbogacić dodatkami w żywszych kolorach. Możliwości jest wiele, trzeba tylko wybrać kreację, w której czujemy się dobrze, a jednocześnie wyglądamy elegancko i z klasą.

Fryzury na zakończenie roku szkolnego

Jakie fryzury na zakończenie roku szkolnego są szczególnie popularne? Wszelkiego rodzaju upięcia w przypadku włosów długich sprawdzają się zawsze. U najmłodszych uczennic fantazyjne warkocze zawsze zrobią robotę, starsze elegantki chętniej wybiorą koka lub wysoko upięty kucyk. Warto kierować się zasadą "mniej znaczy więcej" i wybrać skromne, proste, a zarazem eleganckie upięcie. Ważne, by fryzura korespondowała ze strojem i nie przeszkadzała w cieszeniu się z rozpoczynających się właśnie wakacji!

Zobacz też: Kiedy wolne od szkoły? Uczniowie już nie mogą się doczekać zakończenia roku, ale najbliższe dni wolne już wkrótce

Więcej o:
Copyright © Agora SA