Wiemy, czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły. Konsekwencje mogą być surowe

Wystawienie ocen w szkołach w czerwcu to dla wielu uczniów sygnał, że wakacje już się rozpoczęły - ale chyba nie do końca ma się to do rzeczywistości. Czy wystawione oceny to powód do opuszczania lekcji? Okazuje się, że takie zachowanie może mieć poważne konsekwencje.

Wakacje i koniec roku szkolnego 2023 to kwestia kilku dni - oceny w dziennikach w większości placówek zostały już wystawione przez nauczycieli. Dla wielu uczniów to znak, że nie muszą chodzić do szkoły, a w ich głowach krąży jedna myśl: za ile dni wakacje? Oceny wystawione, nikt zatem nie wpisze nowej do dziennika, prawda? Najprawdopodobniej tak, ale okazuje się, że za takie zachowanie uczniowie mogą zostać ukarani nieco inaczej. Do kiedy są wystawiane oceny w szkołach; kiedy jest koniec roku szkolnego i co grozi uczniom za opuszczanie zajęć w czerwcu? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Nauczyciel, który lubi wyzwania. Teraz sprawdzi się w roli mentora w programie "Nastolatki rządzą kasą"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest koniec roku szkolnego 2023? Za chwilę nauczyciele wystawią oceny

Na koniec roku szkolnego placówki edukacyjne wystawiają uczniom oceny, aby przygotować dla nich świadectwa. Niektóre szkoły robią to pod koniec maja, a inne w połowie czerwca i co do zasady to właśnie ten czas jest najodpowiedniejszy. Koniec roku szkolnego 2023 czeka nas 23 czerwca, a niedługo przed tym terminem pojawia się pytanie w głowach uczniów oraz rodziców - czy wystawienie ocen wiąże się z niechodzeniem na lekcje? Spora część dzieci i młodzieży na koniec roku szkolnego robi sobie wolne, nie zwracając uwagi na konsekwencje - a ku zdziwieniu wielu, one istnieją. Co może grozić uczniom za opuszczanie zajęć po wpisaniu ocen do dziennika? 

Dziecko nie chodzi do szkoły po wystawieniu ocen? Może czekać na nie  kara

Nie ma żadnych przesłanek, które głosiłby, że uczniowie nie muszą chodzić do szkół po wystawianiu ocen. Oczywiście możliwe, że w niektórych placówkach rada pedagogiczna pozwala np. danej klasie nie przyjść w jakiś dzień na zajęcia, lecz na ogół nadal jest to obowiązek. W polskim prawie nie ma zapisu, który stwierdzałby, że obecność na zajęciach w tym okresie jest obowiązkowa, ale nie ma także nic o tym, że w tym czasie uczniowie mogą już robić sobie wolne.

Nawet po wystawieniu ocen nauczyciele sprawdzają obecność - to ich obowiązek. A czy mogą także wpisywać oceny lub je zmienić? Okazuje się, że tak, jeśli rada klasyfikacyjna ich jeszcze nie zatwierdziła. Rada grona pedagogicznego odbywa się zazwyczaj tydzień przed zakończeniem roku szkolnego, ale może to także być inny termin - wszystko zależy od zasad panujących w danej placówce. Co ciekawe jeśli nauczyciel stwierdzi nawet już po radzie klasyfikacyjnej, że ocena powinna być inna, może on ewentualnie zwołać ponowną radę i zmienić stopień. To oznacza, że do samego końca uczniowie powinni chodzić na zajęcia, aby nie stresować się, że ocena może ulec zmianie

Może Cię zainteresować:
Pluszowa gęś zawojowała stragany nad morzem, w górach i wielkich miastach. Wiemy, dlaczego każdy chce ją mieć
Cezary Pazura wraca do "13 posterunku". Twierdzi, że dziś "inaczej spróbowalibyśmy to opowiedzieć"
Pogoda na lato 2023. Nie wszystkich ucieszą przewidywania synoptyków [prognoza długoterminowa]

Więcej o:
Copyright © Agora SA