• Link został skopiowany

Zoo Warszawa, Wrocław, Łódź, a może Kraków? Zobacz, który ogród zoologiczny najbardziej przypadnie Ci do gustu

Zoo Warszawa, Wrocław czy Łódź? A może właśnie odwiedzasz Kraków? Sprawdź najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce.
Zoo Warszawa, Wrocław, Łódź, a może Kraków? Zobacz, który ogród zoologiczny najbardziej przypadnie Ci do gustu
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Zoo Warszawa

Zoo Warszawa to czwarty co do wielkości ogród zoologiczny w Polsce. Mieści się w dzielnicy Praga-Południe i, jak twierdzą władze tego kompleksu, stanowi wielką, zieloną wyspę pośród ogromnej aglomeracji miejskiej. To świetne miejsce dla mieszkańców, którzy chcą odpocząć, odetchnąć świeżym powietrzem i obcować z naturą. W ogrodzie można spotkać najrzadszego spośród tygrysów – tygrysa sumatrzańskiego, a także wiele innych gatunków zwierząt, takich jak: goryl chiński, jaguar, koń Przewalskiego, niedźwiedź polarny, osioł somalijski czy panda mała. Łącznie na terenie ogrodu mieszka około 500 gatunków.

Zoo. Zdjęcie ilustracyjne
Zoo. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Na terenie zoo znajdują się różne ciekawe obiekty, które w łatwy sposób przyciągają turystów z różnych miast kraju, a także z zagranicy. Warto zwrócić uwagę chociażby na słoniarnię, stanowiącą jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Z kolei w ptaszarni można zobaczyć szpaka balijskiego, który nie występuje już na wolności.

Zoo Wrocław

Zoo Wrocław to z kolei największy ogród zoologiczny na terenie naszego kraju, który jest domem dla ponad 1000 gatunków zwierząt. Mieści się on na Wielkiej Wyspie, na Śródmieściu. Tu, podobnie jak w Warszawie, spotkasz przedstawiciela podgatunku tygrysa – tygrysa sumatrzańskiego, choć dodatkowo możesz też przyjrzeć się takim zwierzętom, jak: pantera śnieżna, koczkodan górski, pantera mglista czy  niedźwiedź himalajski.

Najbardziej znanym obiektem we wrocławskim zoo jest Afrykarium, czyli jedyne oceanarium na świecie, które zebrało w sobie zwierzęta pochodzące z jednego kontynentu, czyli Afryki. Znajduje się tam dwadzieścia jeden basenów, a w nich blisko sześć tysięcy ryb, a także gady, płazy i ssaki. Obiekt ten podzielono na sześć regionów: Afrykę Wschodnią, Morze Czerwone, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżunglę Kongo oraz Bagno Okavango. Na terenie ogrodu znajduje się ponadto Odrarium, w którym prezentowana jest fauna i flora Odry, natomiast na Terytorium Panter można podziwiać oba gatunki zagrożonych dzikich kotów.

Zoo Kraków

Zoo Kraków jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym, który akurat nie zalicza się do największych w Polsce. Kompleks jest zlokalizowany na terenie Lasu Wolskiego, na wzgórzu Pustelnik. Łącznie mieści ono około 265 gatunków zwierząt, w tym panterę śnieżną, panterę chińską, tygrysa amurskiego, wilka grzywiastego, czarnego łabędzia czy orła przedniego. Odwiedzić tam można również bardzo rzadko spotykanego lwa azjatyckiego.

Zoo. Zdjęcie ilustracyjne
Zoo. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Na terenie zoo mieści się również zoo dla dzieci, w którym przebywają zwierzęta, z jakimi najmłodsi mogą mieć kontakt i je karmić. Choć krakowski ogród zoologiczny jest raczej kameralnym kompleksem, na pewno warto go odwiedzić, chociażby ze względu na mieszkających tam przedstawicieli zagrożonych gatunków.

Zoo Zamość

Zoo Zamość nie należy do największych ogrodów zoologicznych na terenie naszego państwa. Mimo to, przyciąga wielu odwiedzających. Znajduje się ono naprzeciwko dworca PKP, czyli nieopodal Starego Miasta. W sumie zgromadzono tam ponad 300 gatunków zwierząt. Najbardziej znanymi spośród zamieszkujących tam zwierząt są niedźwiedzie brunatne. Prócz nich można też liczyć na spotkanie z lwem angolskim, mungo pręgowanym, panterą cejlońską, zebrą równikową, bezszponem czy bilbilem krwawnikiem. Wśród atrakcji zlokalizowanych na terenie ogrodu można wymienić chociażby park linowy Zoolandia. Oferowane są także przejażdżki konne, a goście mogą skorzystać z miejscowej kawiarenki.

Zoo Płock

Zoo Płock to niewielki ogród zoologiczny, w którym, podobnie jak w Zamościu, znajduje się nieco ponad 300 gatunków zwierząt. Kompleks ten zajmuje 17 hektarów i jest umiejscowiony na skarpie wiślanej. Mieszkańcy chętnie odwiedzają je jako jeden z terenów rekreacyjnych w mieście. Tym razem można liczyć między innymi na spotkanie z gibbonem czapnikiem, lampartem perskim, makakiem japońskim, panterą śnieżną, tygrysem syberyjskim oraz wielkomyszą filipińską. Tu również można skorzystać z parku linowego, a także z licznych tematycznych placów zabaw dla dzieci.

Łódź – zoo i oceanarium

Co zobaczysz, odwiedzając Łódź? Zoo i oceanarium to jedna z największych atrakcji tego miasta. Zdecydowanie najbardziej uwagę przyciąga Orientarium, czyli ogromny kompleks, w którym można podziwiać zwierzęta i rośliny pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej. Uznaje się je za najnowocześniejszy taki obiekt w całej Europie. Orientarium składa się w sumie z czterech części. Pierwsza z nich to Słoniarnia, gdzie można oglądać słonie indyjskie. W drugiej, czyli Celebes, znajdują się dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują makaki, na drugim między innymi jeżozwierze palawańskie. Kolejna z części to oceanarium, w którym zgromadzono około 1300 ryb, w tym niezwykle rzadkie riny gitarowe. Na koniec natomiast pozostają Wyspy Saudyjskie. Tę część zamieszkują między innymi orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie oraz gigantycznych rozmiarów krokodyl gawialowy.

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o: