10 największych miast świata – poznaj je wszystkie! Wielkie aglomeracje rządzą się własnymi prawami. Większość z nich żyje swoim życiem, nadając mu szalone tempo. Można wysnuć śmiałe stwierdzenie, że im większe miasto, tym szybszy tryb życia. W największych miastach świata łatwo jest o zachowanie prywatności, ponieważ ludzie się nie znają. Co za tym idzie, nikt nikogo nie ocenia. Do najludniejszych miast świata zalicza się:
Pierwsze miejsce wśród najbardziej zaludnionych miast świata bezkonkurencyjnie zajmuje Tokio. Stolica Japonii liczy ponad 37 milionów mieszkańców! Ciekawe jest to, że mieszkańcy Tokio to aż 25% ludności całej Japonii. Według szacunków gęstość zaludnienia to 6350 osób na kilometr kwadratowy. Tokio jest ważnym centrum kulturalnym, naukowym i technologicznym, a także siedzibą wielu korporacji i instytucji międzynarodowych. Znajduje się tu również wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Świątynia Sensō-ji, Pałac Cesarski, Wieża Tokijska czy dzielnica Shibuya. Miasto jest również znane z popularnej kultury, takiej jak anime, manga i japońskiej muzyki pop.
Największe miasta świata można podzielić na trzy kategorie:
Wielkość miast zwykło się przyrównywać do tego, ile osób je zamieszkuje. Dlatego za największe miasto świata uważa się Tokio. Największe miasto na świecie, mimo swej ogromnej populacji, pełni głównie rolę rezydencjalną. Oznacza to, że wielu ludzi nie mieszka tam na stałe, ale tylko tam pracuje. Według szacunków Tokijskiego Urzędu Metropolitalnego z 2015 roku, każdego dnia do miasta dojeżdża około 2,4 mln ludzi. Komunikację miejską obsługuje tu 13 linii metra o łącznej długości 312 km, a także wiele linii kolejowych i rozbudowana sieć autobusowa.
Tutaj sytuacja się komplikuje. Pod względem granic administracyjnych oraz liczby ludności za największe miasto można uznać Chongqing, które położone jest w środkowych Chinach. Zajmuje ono ponad 82 000 km² i ma ponad 30 milionów mieszkańców. Najciekawsze w tym mieście jest to, że powstało w 1997 r., czyli jest miastem stosunkowo nowym. Powstało ono w wyniku wyodrębnienia z terytorium Chin prowincji Syczuan.
Za największe miasto świata pod względem powierzchni uważa się jednak Nowy Jork, który zajmuje ponad 11 tysięcy km². Dlaczego, skoro Chongqing jest dużo większe? W zestawieniach największych miast na świecie brane są pod uwagę różne czynniki, takie jak wielkość terytorium, gęstość zaludnienia oraz sposób zagospodarowania danego obszaru. Decydującym kryterium dla umieszczenia miasta w rankingu jest również jego rozpoznawalność i obecność na arenie międzynarodowej. W przypadku Chongqing, pomimo że jest to jedno z większych miast Chin, nie cieszy się ono dużą rozpoznawalnością poza granicami kraju, co w przyszłości może ulec zmianie.
Chociaż największe miasta w Europie nie robią aż takiego wrażenia jak wielomilionowe metropolie azjatyckie, to nadal liczba mieszkańców jest imponująca. Do największych miast w Europie zaliczamy:
Nie można powiedzieć, żeby te miasta były małe. Zamieszkuje je bardzo duża liczba osób, a brane pod uwagę są tylko osoby, żyjące w granicach administracyjnych miast, bez granic aglomeracyjnych. Czy nie jest to imponujące?
Zobacz też: Najbezpieczniejsze miasta dla kobiet? Tam żadna samotna podróżniczka nie musi chodzić z gazem pieprzowym