10 największych miast świata. Poznaj je wszystkie!

10 największych miast świata. Niektórzy ludzie jako miejsce do życia wybierają dynamiczne i ekscytujące miejsca, takie jak egzotyczne miasta, które nigdy nie śpią, pełne modnych klubów i restauracji, zgiełku i metropolie z drapaczami chmur. Ludzi przyciąga do takich miast chęć zwiedzania, poznania innej kultury, ale również skosztowania innego życia.

Najludniejsze miasta świata. Gdzie funkcjonują największe skupiska ludzi?

10 największych miast świata – poznaj je wszystkie! Wielkie aglomeracje rządzą się własnymi prawami. Większość z nich żyje swoim życiem, nadając mu szalone tempo. Można wysnuć śmiałe stwierdzenie, że im większe miasto, tym szybszy tryb życia. W największych miastach świata łatwo jest o zachowanie prywatności, ponieważ ludzie się nie znają. Co za tym idzie, nikt nikogo nie ocenia. Do najludniejszych miast świata zalicza się:

Japonia, Tokio, Senso-ji Największe miasta świata. Najludniejsze miasto znajdziesz w Japonii

 1. Tokio – stolica Japonii
 2. Delhi – stolica Indii
 3. Szanghaj – miasto we wschodnich Chinach
 4. Sao Paulo – miasto w Ameryce Południowej
 5. Mexico City – stolica Meksyku
 6. Kair – stolica Egiptu
 7. Mumbai – stolica indyjskiego stanu Maharasztra
 8. Pekin – stolica Chińskiej Republiki Ludowej
 9. Dhaka – stolica Bangladeszu
 10. Nowy Jork – miasto w Stanach Zjednoczonych

Najbardziej zaludnione miasto: Tokio

Pierwsze miejsce wśród najbardziej zaludnionych miast świata bezkonkurencyjnie zajmuje Tokio. Stolica Japonii liczy ponad 37 milionów mieszkańców! Ciekawe jest to, że mieszkańcy Tokio to aż 25% ludności całej Japonii. Według szacunków gęstość zaludnienia to 6350 osób na kilometr kwadratowy. Tokio jest ważnym centrum kulturalnym, naukowym i technologicznym, a także siedzibą wielu korporacji i instytucji międzynarodowych. Znajduje się tu również wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Świątynia Sensō-ji, Pałac Cesarski, Wieża Tokijska czy dzielnica Shibuya. Miasto jest również znane z popularnej kultury, takiej jak anime, manga i japońskiej muzyki pop.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Największe miasto świata: jaką rolę pełni?

Największe miasta świata można podzielić na trzy kategorie:

 • pod względem liczby ludności,
 • pod względem powierzchni wyznaczonej granicami administracyjnymi 
 • pod względem granic administracyjnych i liczby ludności w jednym.

Wielkość miast zwykło się przyrównywać do tego, ile osób je zamieszkuje. Dlatego za największe miasto świata uważa się Tokio. Największe miasto na świecie, mimo swej ogromnej populacji, pełni głównie rolę rezydencjalną. Oznacza to, że wielu ludzi nie mieszka tam na stałe, ale tylko tam pracuje. Według szacunków Tokijskiego Urzędu Metropolitalnego z 2015 roku, każdego dnia do miasta dojeżdża około 2,4 mln ludzi. Komunikację miejską obsługuje tu 13 linii metra o łącznej długości 312 km, a także wiele linii kolejowych i rozbudowana sieć autobusowa.

Największe miasto świata pod względem powierzchni to...

Tutaj sytuacja się komplikuje. Pod względem granic administracyjnych oraz liczby ludności za największe miasto można uznać Chongqing, które położone jest w środkowych Chinach. Zajmuje ono ponad 82 000 km² i ma ponad 30 milionów mieszkańców. Najciekawsze w tym mieście jest to, że powstało w 1997 r., czyli jest miastem stosunkowo nowym. Powstało ono w wyniku wyodrębnienia z terytorium Chin prowincji Syczuan.

Za największe miasto świata pod względem powierzchni uważa się jednak Nowy Jork, który zajmuje ponad 11 tysięcy km². Dlaczego, skoro Chongqing jest dużo większe? W zestawieniach największych miast na świecie brane są pod uwagę różne czynniki, takie jak wielkość terytorium, gęstość zaludnienia oraz sposób zagospodarowania danego obszaru. Decydującym kryterium dla umieszczenia miasta w rankingu jest również jego rozpoznawalność i obecność na arenie międzynarodowej. W przypadku Chongqing, pomimo że jest to jedno z większych miast Chin, nie cieszy się ono dużą rozpoznawalnością poza granicami kraju, co w przyszłości może ulec zmianie.

Budapeszt Miasta, które leżą nad Dunajem - poznaj wyjątkowe atrakcje naddunajskich miast

Największe miasta w Europie. Stambuł niekwestionowanym liderem

Chociaż największe miasta w Europie nie robią aż takiego wrażenia jak wielomilionowe metropolie azjatyckie, to nadal liczba mieszkańców jest imponująca. Do największych miast w Europie zaliczamy:

 1. Stambuł, który znajduje się w Turcji (ponad 15 mln mieszkańców)
 2. Moskwa, w Rosji (ponad 12 mln mieszkańców)
 3. Londyn, w Wielkiej Brytanii (ponad 8 mln mieszkańców)
 4. Petersburg, w Rosji (ponad 5 mln mieszkańców)
 5. Berlin, w Niemczech (ponad 3 mln mieszkańców)
 6. Madryt, w Hiszpanii (ponad 3 mln mieszkańców)
 7. Rzym, we Włoszech (ponad 2 mln mieszkańców)
 8. Bukareszt, w Rumunii (ponad 2 mln mieszkańców)
 9. Paryż, we Francji (ponad 2 mln mieszkańców)

Nie można powiedzieć, żeby te miasta były małe. Zamieszkuje je bardzo duża liczba osób, a brane pod uwagę są tylko osoby, żyjące w granicach administracyjnych miast, bez granic aglomeracyjnych. Czy nie jest to imponujące?

Zobacz też: Najbezpieczniejsze miasta dla kobiet? Tam żadna samotna podróżniczka nie musi chodzić z gazem pieprzowym

Więcej o: