• Link został skopiowany

Polska ma swój "mały Rzym" na siedmiu wzgórzach. Podobieństw jest więcej niż się spodziewasz

Polskie miasta mogą być równie zachwycające, jak zagraniczne miejsca i często odzwierciedlają to ich potoczne nazwy. Okazuje się, że obok "małej Wenecji" czy "małej Chorwacji" w naszym kraju jest też "mały Rzym", przy czym wcale nie chodzi o wieś w woj. kujawsko-pomorskim. O jakim mieście więc mowa?
Polska ma swój 'mały Rzym'. Które miasto przypomina turystom stolicę Włoch? Odpowiedź może zaskakiwać
Fot. Michal Jarmoluk / Pixabay

Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z Sandomierzem jest prawdopodobnie serial "Ojciec Mateusz". Tymczasem to właśnie to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, jest nazywane "małym Rzymem". Miejsce to ma sporo do zaoferowania zarówno turystom zainteresowanym historią, jak i tym poszukującym po prostu odpoczynku.

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Skąd wziął się przydomek "mały Rzym"? Podobieństwa między Sandomierzem a stolicą Włoch

"Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym." To zdanie to prosty sposób na zapamiętanie daty założenia stolicy Włoch: 753 r. p.n.e. Okazuje się jednak, że na siedmiu wzgórzach piętrzy się również Sandomierz. Polski "mały Rzym" usytuowany jest na Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej aż po Równinę Tarnobrzeską. Na tym jednak podobieństwa się nie kończą. Pod oboma miastami znajdują się też bowiem podziemne labirynty. W przypadku Rzymu są to katakumby. W Sandomierzu natomiast znajdują się dawne piwnice kupieckie i legendarne lochy.

Co warto zobaczyć w Sandomierzu? Najpopularniejsze atrakcje turystyczne miasta

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Sandomierza jest imponujący zamek królewski wzniesiony na polecenie Kazimierza III Wielkiego. Zwiedzać go można codziennie między godziną 11 a 17:15, a wstęp kosztuje 20 zł w przypadku dorosłych i 12 zł dla dzieci. Uwagi warta jest również gotycka Bazylika katedralna Narodzenia NMP oraz Brama Opawska, czyli ważna część murów obronnych ufundowanych przez Kazimierza III Wielkiego. Wielu wrażeń mogą dostarczyć również wspomniane już "Lochy Sandomierskie". Dostępna Podziemna Trasa Turystyczna ma 470 m długości, a jej głębokość dochodzi do 12 m poniżej poziomu rynku. Jej zwiedzenie zajmie nam 45 min. Warto wspomnieć też o Domu Długosza, czyli Muzeum Diecezjalnym, czy o atrakcji, jaką są "Czary Napary", czyli jedynej w Polsce interaktywnej wystawa poświęcona właściwościom leczniczym roślin i ziół.

Stary Rynek w Sandomierzu to miejsce, gdzie warto wybrać się na spacer i podziwiać piękne kamienice oraz miejski ratusz. Przy okazji będziemy mogli też kupić pamiątki na jednym ze straganów czy zjeść posiłek w którejś z licznych restauracji. Miłośników dłuższych wędrówek i pięknych krajobrazów niewątpliwie ucieszy też informacja o dostępnych szlakach turystycznych: Jagiellońskim, Architektury Drewnianej, Cysterskim oraz rowerowym Green Velo.

 

Może cię też zainteresować:
- Ta polska atrakcja ponownie gromadzi tłumy. Powód? Ludzie szukają tam zalewy do ogórków
- To zupełnie nowa atrakcja w Polsce. Rozpoczęła się rekonstrukcja średniowiecznego zabytku
- Ta wyspa nazywana jest "Majorką Bałtyku". Znajduje się 100 km od Polski i zachwyca widokami

Więcej o: