Jak wiadomo, czasami pewne budynki wraz ze swoim wiekiem potrzebują renowacji. Tak też było w przypadku tego 2400-letniego pałacu, który musiał przejść dokładne remonty, a te trwały aż 16 lat. Na szczęście po tak długim okresie tajemniczego milczenia, władze zabrały głos, witając ponownie pierwszych odwiedzających. To ważne wydarzenie, które zapisze się na kartach historii. O jakim zabytku mowa?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W okresie wakacji Polacy oraz wielu innych mieszkańców różnych zakątków świata uwielbiają wyjeżdżać na urlopy do Grecji. Nie ma się co dziwić, to piękny kraj z przyjemnymi warunkami atmosferycznymi oraz z niepowtarzalnymi zabytkami. Pozostając w temacie zabytków, teraz na turystów czeka tam "nowy" pałac, który był nieczynny przez 16 lat z powodu renowacji. To wielkie wydarzenie - szczycił się nim nawet sam premier państwa.
To, co dzisiaj robimy, to wydarzenie o znaczeniu globalnym i zasięgu międzynarodowym. [...] Znaczenie takich pomników przekracza lokalne granice, stając się własnością całej ludzkości. A my, opiekunowie tego cennego dziedzictwa kulturowego, musimy je chronić, podkreślać, promować.
- mówił Kiriakos Mitsotakis, cytuje portal CNN Travel. Dlaczego zamek ten uznawany jest za tak wyjątkowy? Wpływ na to ma nie tylko wpis na listę UNESCO.
Pałac Aigai we wsi Wergina to wyjątkowy zabytek zajmujący miejsce na liście UNESCO. Bez wątpienia jest to również duma lokalnej społeczności, ogromne dziedzictwo kulturowe i historia, którą dokładnie od 7 stycznia 2024 roku można swobodnie podziwiać. W środku zobaczymy między innymi grobowce Filipa II i innych królów macedońskich. Nieopodal pałacu znajduje się także kolumnada i agora, gdzie dawniej debatowano o ważnych dla państwa sprawach. Warto wspomnieć, że ponad 2000 lat temu, to właśnie w tym obiekcie nastała koronacja Aleksandra Wielkiego. Jeśli więc w tym roku wybierasz się na wakacje do Grecji, nie zapomnij odwiedzić zamku Aigai, który z pewnością zachwyci i zachęci do fascynującej podróży przez wieki zapomnianego dziedzictwa.