Czasy cały czas się zmieniają, a wiele młodych osób więcej czasu spędza w internecie niż na świeżym powietrzu. Chcąc iść wraz z duchem czasu, wielu duchownych zakłada profile na mediach społecznościowych, by dotrzeć do swoich wiernych. Jednym z najpopularniejszych jest ksiądz Janusz Chyła. Niedawno wypowiedział się na temat rezygnacji dzieci z lekcji religii.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ksiądz Janusz Chyła jest proboszczem chojnickiej parafii (w województwie pomorskim). Kapłan ma doktorat z teologii i pracuje jako wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej. Na tym jednak nie koniec. Na jego koncie znajduje się również kilka książek, jak na przykład "Rycerz Kolumba" czy "Ewangelia na Twitterze". Duchowny udziela się również bardzo aktywnie na platformie X (dawniej Twitter). Dołączył do społeczności w 2012 roku i od tego czadu udało mu się uzbierać ponad 38 tysięcy obserwujących. Na swoim profilu chętnie wypowiada się na temat różnych tematów dotyczących wiary katolickiej, Kościoła, Boga. Jakiś czas temu zamieścił komentarz, który wzbudził dyskusję między internautami. Skomentował fakt rezygnacji uczniów z lekcji religii. Duchowny zacytował na początek fragment ewangelii:
Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą
Jak wyjaśnił w dalszej części, w tym przypadku chodzi o rodziców dzieci chodzących do szkół podstawowych i średnich. Według niego:
Niestety często przyczyną zgorszenia są rodzice, którzy przekazują treści sprzeczne z Ewangelią i nauczaniem Kościoła oraz wypisują dzieci z katechezy
Post spotkał się z niemałym zainteresowaniem wśród użytkowników portalu. W komentarzach wywołała się spora dyskusja. Część użytkowników zalała profil kapłana falą krytyki. Część z osób dzieliła się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tego, dlaczego młodzi ludzie tak licznie rezygnują z lekcji religii w szkołach.
Panie teraz takie czasy, że o klienta trzeba powalczyć. A naiwnych coraz mniej
Degeneracja kościoła hierarchicznego jest główną przyczyną odchodzenia ludzi od kościoła. Poza tym konfrontacja treści religijnych z osiągnięciami nauki jest dla religii zderzeniem się ze ścianą. Nauka kompromituje religię, jako źródło wiedzy
Jak donosi portal Na Temat, na przykład w Łodzi na lekcje religii chodzi niewiele ponad 50 proc. wszystkich uczniów. Warto jednak zaznaczyć, że najmniejszy odsetek biorących udział w tych zajęciach jest szkołach ponadpodstawowych. Jak przekazywała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, tam niemal 80 proc. uczniów zrezygnowało z lekcji religii. Przyznała również, że z roku na rok ten trend nabiera tempa.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Komentarze (2)
Dzieci masowo rezygnują z lekcji religii w szkołach. Ksiądz reaguje: Przyczyną zgorszenia są rodzice