Choć Boże Narodzenie uważane jest za moment wyciszenia i odpoczynku, tuż przed rozpoczęciem celebracji nasze domy wypełnia niezbyt urokliwa, ale znana już nam dobrze "świąteczna gorączka". Większości z nas zależy bowiem na tym, by ugościć naszych bliskich najlepiej, jak tylko potrafimy. Z tego też powodu wywracamy mieszkanie do góry nogami, robiąc porządki w zakamarkach, o których najpewniej nie pamiętaliśmy przez cały rok. A kuchnia... cóż - zaczyna żyć swoim życiem. W ferworze przygotowań jednak katolicy nie powinni zapominać o najważniejszej kwestii tej uroczystej kolacji, czyli o wspólnej modlitwie. Jej nieodłącznym elementem natomiast jest fragment Pisma Świętego. Który konkretnie?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czytanie Pisma Świętego podczas wigilii powinno przypominać jej uczestnikom, że narodziny Jezusa Chrystusa to nie tylko wydarzenie historyczne, ale także duchowe. Tradycją jest już, że w celebracji tego dnia towarzyszy katolikom drugi rozdział Ewangelii św. Łukasza, od pierwszego do czternastego wersetu (szukaj w Piśmie Świętym pod Łk 2, 1-14):
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.
Oczywiście Ewangelia św. Łukasza nie jest jedyną, w której pojawia się wzmianka na temat narodzin Chrystusa. Ona jednak towarzyszy nam 24 grudnia ze względu na to, że ukazuje ten wyjątkowy moment w pełnej jasności. Według biblijnych znawców apostoł opisuje go z oddaniem, niosąc wiernym światło i pokój. Duchowni podkreślają przy tym, że moment czytania Pisma Świętego na Wigilii ma przypominać wszystkim katolikom, że łączy ich jeden Bóg, który stał się człowiekiem. O tym, jak modlić się podczas kolacji wigilijnej, pisaliśmy w tym artykule.