• Link został skopiowany

Zmiany w sposobie segregacji odpadów. Już wkrótce Polacy będą musieli nauczyć się nowych zasad

Nauka prawidłowej segregacji śmieci nie jest łatwa, a teraz znów czekają nas zmiany. Od przyszłego roku obowiązywać będą całkowicie nowe zasady - dojdzie między innymi system kaucyjny i kolejne pojemniki. Wszystko po to, by zwiększyć poziom recyklingu i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Altana śmietnikowa przy ul. Warchałowskiego, należąca do SBM Imielin.
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Pierwsza zmiana dotycząca segregacji odpadów zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2025 roku. Wtedy w Polsce pojawi się system kaucyjny, który obejmie jednorazowe butelki z plastiku do trzech litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do półtora litra oraz metalowe puszki o pojemności do jednego litra. Wysokość kaucji określa rozporządzenie, a pieniądze będzie można odzyskać w momencie zwrotu opakowań w poszczególnych punktach zbiórki. Za wielorazowe butelki szklane otrzymamy złotówkę, natomiast w przypadku pozostałych opakowań - 50 groszy. Na tym jednak nie koniec. 

Zobacz wideo Lubuska policja rozbiła mafię śmieciową

Jak będzie wyglądała segregacja śmieci w 2025 roku? Po lupę wzięto odpady budowlane i rozbiórkowe

Od 1 stycznia przyszłego roku mają wejść w życie również nowe przepisy dotyczące między innymi segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że pracuje nad przepisami, które będą nakazywać segregację tego typu odpadów u ich źródła. Zmiany mają sprawić, że będą one przekazywane uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją. Śmieci będą zbierane z podziałem na kilka frakcji:

  • drewno, 
  • metale, 
  • szkło, 
  • tworzywa sztuczne, 
  • gips, 
  • odpady mineralne (między innymi beton, cegły, płytki), materiały ceramiczne i kamienie. 

MKiŚ ostrzega, że wprowadzenie nowych przepisów może spowodować, że koszt odbioru odpadów BiR z miejsca, w którym prowadzone są prace budowlane lub remontowe wzrośnie. Wszystko z powodu konieczności odbierania wspominanych odpadów zgodnie z podziałem na sześć frakcji, co będzie skutkować większą liczbą kontenerów

Segregację odpadów w Polsce czekają duże zmiany. Będą nowe kontenery na tekstylia i odzież używaną

Od przyszłego roku w Polsce ma zacząć obowiązywać nakaz segregacji niechcianej odzieży. Pojawią się nowe pojemniki, do których będą trafiać różnego rodzaju tekstylia oraz używana odzież. Taki przepis jest odpowiedzią na unijną dyrektywę, której celem jest zwiększenie poziomu recyklingu tekstyliów, w tym głównie odzieży. Z danych pozyskanych przez Komisję Europejską wynika, że przeciętny obywatel UE w każdym roku kupuje około 26 kilogramów nowych ubrań i jednocześnie wyrzuca około 11 kilogramów starych wyrobów tekstylnych. Niestety, branża modowa jest w samej czołówce tych, które najbardziej zatruwają środowisko, dlatego wejście w życie tego typu przepisów jest wręcz koniecznością. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: