Zagrożenie na drodze najczęściej kojarzy nam się z kierowcami prowadzącymi pod wpływem, ale źródłem niebezpieczeństwa mogą być też inne czynniki. Część z nich dotyczy samych pojazdów i ich parametrów. To właśnie na tym aspekcie skupiły się działania "Tuning" przeprowadzone w piątek 21 czerwca przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Kaliszu. Podczas kontroli posypały się mandaty, a w niektórych przypadkach zatrzymano również dowody rejestracyjne. O co jednak dokładnie chodzi ze wspomnianym tuningiem?
Tuning samochodów to szerokie pojęcie, które obejmuje proste i bardziej złożone modyfikacje auta. Wiele z takich działań jest w pełni legalnych i kierowcy chętnie z nich korzystają. Czasami jednak łatwo wkroczyć tu na niebezpieczne terytorium, co kończy się złamaniem przepisów. Jak wyjaśnia portal bankier.pl, najczęściej dotyczy to szyb, świateł i kół. Przykładowo, zgodnie z polskim prawem, przednia szyba i boczne przednie szyby muszą przepuszczać co najmniej 70 procent światła. Jeśli zechcemy przyciemnić je bardziej ze względów estetycznych, musimy liczyć się z mandatem, ponieważ mniejsza widoczność zwiększa zagrożenie na drodze. W przypadku opon należy pilnować z kolei m.in. dozwolonej szerokości. Co prawda szersze opony zwiększają przyczepność samochodu, ale jednocześnie wiąże się to z nadmiernym hałasem i często większym spalaniem. Kontrole policji mają zatem na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, lecz także komfortu mieszkańców danego miasta. Jak zatem do tego problemu podchodzi się w Kaliszu?
Wspomniana piątkowa akcja "Tuning" była ukierunkowana właśnie na kierowców, którzy przerabiają swoje samochody w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. Podczas prowadzonych działań skontrolowano w sumie 26 pojazdów, przy czym zastrzeżenia funkcjonariuszy najczęściej dotyczyły stanu układu wydechowego oraz przyciemnianych szyb przednich. W identyfikacji nieprawidłowości pomagał specjalistyczny radiowóz wyposażony w urządzenia m.in. do diagnostyki stanu technicznego pojazdów.
Zakup tego ambulansu diagnostycznego był możliwy dzięki środkom unijnym z Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, to pojazdy dla Ekip Techniki Drogowej i Ekologii, stąd ich potoczna nazwa pojazd ETDiE
- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Mandat karny tego dnia otrzymało 21 kierowców, a ponadto zatrzymanych zostało 14 dowodów rejestracyjnych. W takich przypadkach właściciele pojazdów po usunięciu nieprawidłowości muszą pojechać na stację kontroli w celu sprawdzenia auta, a dokumenty odzyskują dopiero po potwierdzeniu jego sprawności. Kaliska policja zapowiada, że działania tego typu będą kontynuowane.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.