Krzyż to dla chrześcijan jeden z najważniejszych symboli. Rozpoczyna się nim i kończy modlitwę, podczas liturgii jest gestem błogosławieństwa, nosi się go na łańcuszku, zawiesza na ścianie, widnieje także na szczytach kościołów i na nagrobkach. Ma przypominać wiernym o bliskości Jezusa, który zmarł na krzyżu za grzechy innych. Mało kto jednak wie, że 14 września wypada święto Podwyższenia Krzyża. Jak chrześcijanie powinni je obchodzić?
Kult krzyża w wierze chrześcijańskiej rozpoczął się najprawdopodobniej w 313 roku, kiedy cesarz Konstantyn Wielki zobaczył na niebie znak krzyża na chwilę przed wygraną bitwą z Maksencjuszem. Usłyszał wówczas słowa "w tym znaku zwyciężysz". Samo święto Podwyższenia Krzyża ma jednak nawiązywać do wydarzenia w 335 roku, kiedy matka Konstantyna Wielkiego, święta Helena, odnalazła drzewo krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Według legendy kobieta znalazła relikwię, gdy przebywała na Ziemi Świętej. Drzewo krzyża miało leżeć w gruzowisku dawnej cysterny w Jerozolimie pomiędzy dwoma krzyżami, do których przybito dwóch łotrów opisanych w Ewangelii. Tym, co zwróciło uwagę świętej, była tabliczka z napisem "Jezus Nazarejczyk, Król Żydów". Nie ma jednak potwierdzenia, że te wydarzenia rzeczywiście miały miejsce. Z faktów historycznych wynika bowiem, że drzewo krzyża odnaleziono w 350 roku, ale nie w całości. Jego fragmenty znajdowały się w kilku różnych miejscach na świecie. Co ciekawe, wśród tych relikwii są także gwoździe, którymi przybito Jezusa do krzyża, a jeden z nich znajduje się nawet w Polsce. W XV wieku sprowadzono go do Katedry Wawelskiej.
Krzyż ma przypominać wiernym, że Jezus umarł w cierpieniu za ich grzechy, a następnie zmartwychwstał. Jest symbolem męki, poświęcenia i błogosławieństwa. Czasami oznacza także trudy życia, które nosimy na swoich barkach. Znak ten można spotkać niemal w każdym momencie życia katolika, dlatego święto przypadające na 14 września jest dobrym momentem, by pochylić się nad nim i zmówić modlitwę. Wielu pewnie zastanawia się, czy tego dnia trzeba iść do kościoła. Warto przypomnieć, że uczestnictwo we mszy jest obowiązkowe dla chrześcijan w święta nakazane, a święto Podwyższenia Krzyża do nich nie należy. To oznacza, że nie trzeba iść tego dnia do kościoła ani wstrzymywać się od wykonywania prac niekoniecznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.