Naukowcy na łamach czasopisma "Zootaxa" wyjaśnili, że najnowszego odkrycia udało im się dokonać w irańskim kanionie nieopodal Bandar-e Jask. To właśnie w tym miejscu zauważyli stworzenie, które nie przypominało im żadnego z tych, które są już znane światu. Ich uwagę w szczególności przyciągnęły wyjątkowo "długie łapy" oraz "wielkie oczy". Choć wydawać by się mogło, że jest to opis prawdziwego potwora z legend, prawda jest zupełnie inna.
Zainteresowanie naukowców wzbudziło zwierzę, które przypominało jaszczurkę, jednakże miało kilka charakterystycznych cech. Badacze przeprowadzili analizy na tle morfologicznym oraz genetycznym i wtedy wszystko stało się jasne. Po przebadaniu aż 53. próbek okazało się, że właśnie odkryto nieznany dotąd gatunek gekona - Asaccus authenticus. Istotnymi cechami dla tego zwierzęcia są wydłużone kończyny, duże oczy oraz stosunkowo małe guzki grzbietowe, które zostały ułożone w około 14 regularnych rzędach. Jest to zwierzę średniej wielkości - długość jego ciała przekracza 10 cm. Asaccus authenticus to gekon liściopalczasty Bandar-e Jask o różowo-kremowym odcieniu. Analiza DNA wykazała, że nowy gatunek ma co najmniej 23 proc. rozbieżności genetycznej z innymi spokrewnionymi gekonami, a morfologicznie przypomina zarówno arabskie, jak i irańskie gekony.
Zastosowaliśmy metodę morfometrii geometrycznej do porównania położenia i kształtu płytek postmentalnych dla prawie wszystkich przedstawicieli Asaccus oraz oceniliśmy znaczenie tej cechy w diagnostyce gatunkowej w badanej grupie
- informują badacze na łamach "Zootaxa".
Bandar-e Jask to miasto na południowym wybrzeżu Iranu. Jak informują naukowcy, na ten moment jest to jedyne miejsce, w którym odnotowano obecność nowego gatunku gekona. Warto jednak dodać, że w lokalnym kanionie odnaleziono wiele osobników, które wspinały się po klifach i odpoczywały pod drzewami. Ich liczba pozwala wierzyć, że te zwierzęta mogą zamieszkiwać również inne tereny. W związku z tym temat nie został jeszcze zamknięty, a Asaccus authenticus został oficjalnie zatwierdzony jako kolejny gatunek.
Zatwierdziliśmy Asaccus authenticus (Eiselt, 1973) jako pełnoprawny gatunek. Nasza praca oficjalnie zwiększyła całkowitą liczbę gatunków z rodzaju Asaccus do 20
- czytamy w czasopiśmie. Zdjęcie nowo odkrytego gatunku gekona można obejrzeć na stronie internetowej "Zootaxa".
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.