Dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, takie jak dowód osobisty, są niezwykle istotne dla każdej osoby i umożliwiają m.in. załatwianie spraw urzędowych. Niestety, ze względu na naturę informacji w nich zawartych mogą stać się również bardzo niebezpieczne, jeśli trafią w ręce złodziei. Możemy paść wówczas ofiarą kradzieży tożsamości.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jedną z poważniejszych potencjalnych konsekwencji kradzieży tożsamości jest niewątpliwie zaciągnięcie różnych zobowiązań finansowych (czyli kredytów czy pożyczek) przy użyciu naszych danych. W takich sytuacjach możemy zostać też obciążeni niespłacanymi należnościami. Dlatego też zaginięcie dowodu osobistego należy zgłosić jak najszybciej. Dzięki temu będziemy mieć szansę uniknąć powstania zobowiązania. Jak zatem możemy to zrobić?
Zgłoszenie zgubienia lub uszkodzenia dowodu osobistego możemy dokonać osobiście w urzędzie gminy, jednak znacznie wygodniejszą opcją będzie zrobienie tego przez Internet. W tym celu należy wejść na portal gov.pl i wybrać e-usługę" Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód", a następnie kliknąć przycisk "Wyślij zgłoszenie". System przeniesie nas na stronę profilu zaufanego, gdzie należy się zalogować. W kolejnym kroku będziemy musieli wybrać, czy chcemy zgłosić utratę lub uszkodzenie dokumentu, a także wskazać urząd, który go wydał. Po kliknięciu "Unieważnij dowód" i złożeniu e-podpisu pozostaje nam potwierdzenie unieważnienia kodem SMS. Status naszego dokumentu powinien zmienić się też w Rejestrze Dowodów Osobistych.
Ciekawą alternatywą, która również pozwoli nam zastrzec dowód osobisty, jest usługa BIK. Po założeniu konta w BIK możemy do niego przypisać dwa dokumenty tożsamości: dowód osobisty i paszport. Samo zastrzeganie natomiast wymaga od nas tylko jednego kliknięcia, które wskaże odpowiedni dokument. Co więcej, usługa jest bezpłatna. BIK oferuje także inne usługi, takie jak Alerty BIK, czyli powiadomienia o tym, że ktoś próbuje uzyskać kredyt na nasze dane. Dodatkowe funkcjonalności wiążą się jednak z opłatami.
Warto w tym miejscu wspomnieć też, że nowa wersja aplikacji rządowej mObywatel wprowadziła możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, która również ma przeciwdziałać kradzieżom tożsamości. mObywatel 2.0 jest już dostępna do pobrania bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store.