Rodzice mogą stracić aż 1500 zł. To ZUS decyduje, "czym jest wychowanie". Interweniuje RPO

Istnieje ryzyko, że rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą stracić ulgę podatkową w wysokości aż 1500 złotych. Jaki jest tego powód? To Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyduje, "czym jest wychowanie". W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO)

Samotne matki oraz ojcowie podczas rozliczenia ze skarbówką mogą skorzystać z tak zwanej ulgi dla samotnych rodziców, która wynosi półtora tysiąca złotych. Okazuje się jednak, że niektórzy stracą tę możliwość. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyznaczył konkretne warunki - a dokładniej raczej ograniczenia - wykluczając przy tym możliwość jakiegokolwiek kontaktu drugiego rodzica z dzieckiem. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że będzie rozpatrywało poszczególne sprawy indywidualnie. 

Zobacz wideo Grzegorz Schetyna: Musimy stanąć na głowie, by 60 tysięcy wolne od podatku znalazło się w budżecie na 2025 rok

ZUS odbiera ulgę podatkową? Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) stanął w obronie podatników 

Według doniesień serwisu Infor na ten moment, aby rodzic został uznany za samotnie wychowującego dziecko i jednoczenie mógł skorzystać ze wspomnianej ulgi, musi rzeczywiście samotnie wychowywać swoją pociechę. Co to oznacza w praktyce? Otóż przepisy stosowane przez skarbówkę wykluczają jakikolwiek udział drugiego z rodziców w wychowaniu dziecka. W przypadku rozwodu lub separacji niedozwolony jest nawet kontakt dziecka z drugim rodzicem. Jeśli takowy zajdzie, może to oznaczać brak możliwości skorzystania z preferencji i utratę pieniędzy. Do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), twierdząc, że sporadycznych kontaktów rodzica z dzieckiem nie powinno uznawać się za udział w jego wychowywaniu.

Obecnie RPO z niepokojem obserwuje praktyki organów podatkowych, polegające na odmawianiu możliwości preferencyjnego rozliczenia się osobom rozwiedzionym, faktycznie samotnie wychowującym dziecko, gdy nie jest ono objęte systemem opieki naprzemiennej, ale utrzymuje kontakt z drugim rodzicem

- czytamy w serwisie. Z takim stanowiskiem zgodziło się również Ministerstwo Finansów. Przy okazji resort poinformował, że wszystkie tego typu sprawy będą rozpatrywane indywidualnie. Pod uwagę będą brane dokumenty dostarczone przez samotnych rodziców.

Rozliczenie podatkowe: Ulga dla samotych rodziców. Kto może z niej skorzystać?

Ulga podatkowa dla samotnego rodzica przysługuje konkretnym osobom. Są nimi: 

  • panna (kawaler),
  • wdowa (wdowiec),
  • rozwódka (rozwodnik),
  • osoba w separacji,
  • współmałżonek osoby pozbawionej praw rodzicielskich,
  • współmałżonek osoby odbywającej karę pozbawienia wolności.

Co więcej, w takich przypadkach również dziecko musi spełniać przynajmniej jeden z określonych warunków. A więc powinno być niepełnoletnie lub mieć od 18 do 25 lat i kontynuować edukację bądź posiadać orzeczenie o niepełnosprawności i pobierać zasiłek pielęgnacyjny albo rentę socjalną. Związek nieformalny z nowym partnerem nie wpływa na możliwość preferencyjnego rozliczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: