Skarbówka zabrała z konta pieniądze za zaległy abonament. Takich osób jest wiele. "Nas mają w garści"

Zaległy abonament RTV to poważniejszy problem, niż się niektórym wydaje. Nie należy też kierować się przy tym niepłaceniem innych osób. Okazuje się, że skarbówka uważnie przygląda się sytuacji i w razie potrzeby upomina się o swoje. Kto dokładnie powinien obawiać się o to, że jego konto zostanie zajęte?

Abonament RTV w Polsce od lat budzi emocje. Wiele osób go nie płaci i wcale nie zamierzają tego zmieniać. Z drugiej strony pojawiają się historie o kontach zajętych przez skarbówkę z powodu powstałych zaległości. Nie są one jednak wcale zmyślone w celu zachęcenia większej grupy do płacenia. O konieczności uregulowania należności decyduje bowiem jeden istotny czynnik.

Zobacz wideo Bogdan Zdrojewski: Liczę na to, że od stycznia 2025 abonament RTV zostanie zlikwidowany

Abonament RTV 2024. Skarbówka rutynowo ściąga zaległe należności od abonentów

Strefa Biznesu donosi o mieszkance Bydgoszczy, która pewnego dnia postanowiła przestać płacić abonament RTV, ponieważ jej znajomi tego nie robili i dziwili się jej, że traci na to pieniądze.

Jeszcze musiałam chodzić na pocztę i stać w kolejkach, żeby zapłacić, podczas gdy resztę rachunków regulowałam przez internet. No i... przestałam płacić

- tłumaczy pani Joanna, cytowana przez portal. Od podjęcia tej decyzji minęło sporo czasu, gdy kobieta dostała sms-a z banku, że jej konto zostało obciążone na 1300 złotych. Wkrótce potem dostała też pismo z urzędu skarbowego informujące o tym, że pieniądze zostały pobrane za zaległy abonament. W podobnej sytuacji znalazł się pewien mieszkaniec Torunia, który stracił aż dwa tysiące złotych. Telefon do urzędu wyjaśnił, że chodziło o opłaty za radio i telewizor. Pan Jerzy tłumaczy, że kiedyś płacił abonament, ale raz o tym zapomniał i "potem już poszło".

W tej sprawie najbardziej bulwersuje, że kary dotyczą tylko tych, którzy kiedyś uczciwie zarejestrowali odbiorniki i robili przelewy, a cała rzesza ludzi tego nie zgłosiła i dziś śmieje się z takich, jak ja. Oni nie płacili, nie płacą i nie będą płacić! A nas mają w garści, bo widniejemy w systemach, tzn. rejestrowaliśmy odbiorniki

- zauważa mężczyzna. O innych rekordzistach zalegających z opłatami abonamentowymi pisaliśmy w poprzednim artykule. Strefa Biznesu skontaktowała się również z rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Bartoszem Stróżyńskim. Okazuje się, że takie akcje prowadzone przez skarbówkę mają charakter rutynowy. Jak to jednak jest z tą rejestracją?

Jak zapłacić abonament RTV? O tym muszą pamiętać posiadacze zarejestrowanych odbiorników

Ze strony Poczty Polskiej dowiadujemy się, że obowiązek płacenia abonamentu dotyczy każdego posiadacza telewizora lub radia, a powstaje w momencie rejestracji danego urządzenia. Na to z kolei mamy 14 dni od nabycia sprzętu. Brak płatności po rejestracji skutkuje zaległościami. Warto zaznaczyć, że opłaty abonamentowe można wnosić we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej, a także w pozostałych instytucjach finansowych. Z drugiej strony egzekwowanie rejestracji odbiorników jest trudne. Jakiś czas temu informowaliśmy szczegółowo o problemach związanych z przeprowadzaniem kontroli abonamentu RTV oraz o możliwości zastąpienia abonamentu całkiem nową opłatą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.