Rośliny doniczkowe potrafią nadać wnętrzom specjalnego klimatu, w szczególności jeśli zdecydujemy się na te bardziej egzotyczne. Jedną z roślin, które od jakiegoś czasu cieszą się ogromną popularnością jest pachira wodna. Podpowiadamy, jak powinno się o nią dbać, by zdobiła nasze wnętrza przez długi czas.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pachira wodna pochodzi z tropikalnej Ameryki Środkowej. W warunkach naturalnych jest drzewem dorastającym do nawet 20 metrów wysokości. Zazwyczaj występuje na terenach podmokłych takich jak rozlewiska czy brzeg rzeki. W uprawie wielkość pachiry zazwyczaj nie przekracza dwóch metrów wysokości. Ma przepiękne parasolowate liście, które wyrastają na drewniejącym pniu, tworząc pewnego rodzaju koronę. W warunkach tropikalnych zakwita żółto-czerwonymi lub ciemnopurpurowymi kwiatami z licznymi pręcikami. Roślina ta może wydawać też owoce w formie dużych orzechów, których nasiona są jadalne, niestety jednak w uprawie domowej jest małe prawdopodobieństwo, by pachira zakwitła. Ta roślina jest uznawana w Azji za symbol powodzenia w finansach i wiele osób wierzy, że ma moc przyciągania pieniędzy.
Jeśli zdecydujemy się na uprawę pachiry, konieczne będzie zapewnienie jej optymalnych warunków, ponieważ w innym wypadku roślina zacznie chorować, tracić liście, a z czasem nawet zamierać. Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na to czy z powodzeniem uda się nam ją uprawiać, jest temperatura. Pachira nie toleruje zimna, ale kocha ciepło. Oznacza to, że zawsze powinna przebywać w temperaturze pokojowej. Latem optymalne będzie dla niej 20-25 stopni Celsjusza, zimą natomiast nie mniej niż 15 stopni Celsjusza. W okresie przymrozków należy również ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia. Ważna jest również odpowiednia ilość światła. Roślina ta potrzebuje sporo rozproszonego światła, ponieważ, kiedy będzie go za mało, jej liście zaczną żółknąć i opadać.
Jako że pachira pochodzi z tropików, roślina ta woli wilgotne powietrze. Oznacza to, że powinna stać daleko od kaloryferów, ale blisko nawilżacza powietrza. Doniczkę można również umieścić na podstawce z wilgotnym keramzytem. Roślina ma spore wymagania jeśli chodzi o wilgotność podłoża. Oczekuje stale wilgotnej gleby, jednak nie toleruje przelania, ponieważ jej korzenie bardzo szybko gniją. Po przyniesieniu pachiry należy ją od razu przesadzić w żyzne, próchnicze podłoże, rozluźnione nieco perlitem. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie warunki, szybko i ładnie się rozrasta. Jeśli jednak osiągnie zbyt duże rozmiary, można ją przyciąć podczas wiosennego cięcia. Zazwyczaj robi się to od lutego do kwietnia.