Nie wyrzucaj do śmieci. Zrobisz z niej idealny nawóz do grudnika. Roślina będzie uginać się od kwiatów

Kaktus bożonarodzeniowy to roślina, która pięknie ozdabia nasz parapet jesienią oraz zimą. Aby grudnik zachwycał pięknymi kwiatami, trzeba jednak zadbać o prawidłową pielęgnację. Podpowiadamy, gdzie postawić roślinę, jak podlewać grudnik oraz stworzyć nawóz, który go wzmocni.

Grudnik to roślina, która wielu osobom kojarzy się z okresem jesienno-zimowym oraz Bożym Narodzeniem. Dlatego też nie powinna dziwić jego inna nazwa - kaktus bożonarodzeniowy. A jak należy o niego zadbać, aby wypuścił piękne kwiaty

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Grudnik - jak dbać, aby zachwycał? Dzięki temu roślina oczaruje swoimi kwiatami 

Idealnym stanowiskiem dla grudnika będzie jasne lub półcieniste miejsce. Trzeba pamiętać, że roślina nie lubi ostrego słońca, preferuje to rozproszone. Natomiast temperatura, w której rozwija się prawidłowo, wynosi około 15 stopni. Nie przepada za zmianami miejsc i reaguje na nie zrzucaniem pąków. Dlatego, zanim postawimy nasz okaz, dobrze przemyśleć idealne stanowisko. Osoby, które po raz pierwszy będą miały grudnika w domu, muszą pamiętać o prawidłowym podlewaniu. Kaktus bożonarodzeniowy potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża. Z tego względu należy regularnie sprawdzać, czy ziemia w doniczce nie przeschła. Z kolei kwiat powinien być nawożony raz na dwa tygodnie. Nie musimy jednak kupować kosztownych specyfików w sklepach ogrodniczych. Doskonały nawóz przygotujemy samodzielnie w domu i to dosłownie za grosze. 

Szybki nawóz z banana, który pokocha twój grudnik. Kwiat w mig obsypie się malowniczymi kwiatami 

Grudnik kwitnie zazwyczaj od końca października, a jeśli jest prawidłowo pielęgnowany, to stan ten może się utrzymywać nawet do lutego lub marca. Trzeba jednak pamiętać, że aby tak się stało, nasza roślina powinna otrzymywać składniki ożywcze, które ją wzmocnią i pozwolą prawidłowo się rozwijać. Idealnie nada się do tego odżywka na bazie skórki banana. Owoc ten jest bogaty w składniki ożywcze m.in. magnez, wapń, potas, siarkę, fosfor czy kwas krzemowy. Przygotowanie nawozu z banana to bułka z masłem. Jak to zrobić? Pokrój skórkę banana na małe kawałki, a następnie wrzuć je do dużego słoika i zalej gorącą wodą. Zakręć go i odczekaj 24 godziny. Po tym czasie możesz podlewać roślinę samodzielnie przygotowaną miksturą. Stosuj ją raz na trzy lub cztery tygodnie i patrz, jak twój kaktus bożonarodzeniowy zaczyna obsypywać się pięknymi kolorowymi kwiatami. Zadbana roślina z pewnością przykuje wzrok twoich gości. 

Więcej o: