Według danych Federacji Polskich Banków Żywności każdy Polak wyrzuca rocznie około 75 kg produktów spożywczych. Jak nie marnować pożywienia i prawidłowo segregować zepsutą żywność? Wyjaśniamy.
Gdzie wyrzucać zepsute jedzenie? Na początku warto wspomnieć o tym, że produkty spożywcze, po które codziennie sięgamy w sklepie, zanim trafią na nasze stoły, generują zużycie konkretnych surowców. Nadwyżka przekłada się na straty finansowe. Przy codziennych, małych decyzjach możemy nie odczuwać negatywnych skutków naszej działalności, ale w skali miesiąca lub roku sumy robią się już całkiem poważne. Szacuje się, że miesięcznie wyrzucamy żywność wartą około 50 zł, czyli rocznie daje to aż 600 zł. Rekordziści z pewnością generują większe kwoty. Co sprawia, że ciężko zarobione pieniądze lądują w śmieciach? Poniżej zdradzamy najczęstsze przyczyny marnowania pożywienia:
Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie wszystkie zepsute produkty spożywcze należą do sekcji BIO. Gdzie wyrzucać przeterminowaną żywność i co można zrobić z nadwyżką pożywienia, które nadal nadaje się do spożycia? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Do jakiego pojemnika wyrzucić przeterminowaną żywność?
Z nadwyżką pożywienia, które nie straciło jeszcze daty ważności, można zgłosić się do Banku Żywności w wybranym regionie. Zasada jest prosta: produkty muszą być dostarczone minimum dwa dni przed upływem terminu przydatności do spożycia.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić karton po mleku? Czy trzeba go myć? Sprawdź, co zrobić z kłopotliwymi odpadami