Gdzie wyrzucić stary makaron lub inne zepsute jedzenie? Większość z nas wciąż popełnia duży błąd

Gdzie wyrzucić zepsute jedzenie i co sprzyja marnotrawieniu produktów? W poniższym artykule zdradzamy, jak nie kupować na zapas i co zrobić z nadwyżką pożywienia, które nadaje się do spożycia.

Według danych Federacji Polskich Banków Żywności każdy Polak wyrzuca rocznie około 75 kg produktów spożywczych. Jak nie marnować pożywienia i prawidłowo segregować zepsutą żywność? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Zepsute jedzenie - gdzie wyrzucać. Co sprzyja marnowaniu żywności? 

Gdzie wyrzucać zepsute jedzenie? Na początku warto wspomnieć o tym, że produkty spożywcze, po które codziennie sięgamy w sklepie, zanim trafią na nasze stoły, generują zużycie konkretnych surowców. Nadwyżka przekłada się na straty finansowe. Przy codziennych, małych decyzjach możemy nie odczuwać negatywnych skutków naszej działalności, ale w skali miesiąca lub roku sumy robią się już całkiem poważne. Szacuje się, że miesięcznie wyrzucamy żywność wartą około 50 zł, czyli rocznie daje to aż 600 zł. Rekordziści z pewnością generują większe kwoty. Co sprawia, że ciężko zarobione pieniądze lądują w śmieciach? Poniżej zdradzamy najczęstsze przyczyny marnowania pożywienia: 

  • Automatyczne zakupy produktów spożywczych, które zazwyczaj lądują w naszym koszyku bez konkretnego planu na ich wykorzystanie. 
  • Zapchana lodówka, w której nie widać co jest, a czego brakuje. 
  • Przesadne zapasy nieadekwatne do ilości osób w danym gospodarstwie domowym.
  • Zbyt duże porcje, powszechny problem zwłaszcza przy napełnianiu dziecięcych talerzy. 
  • Brak pomysłów na kolejne posiłki, co sprzyja kupowaniu zbyt dużej ilości wysokoprzetworzonej żywności.  

Gdzie wyrzucać przeterminowaną żywność? Zasady segregacji 

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie wszystkie zepsute produkty spożywcze należą do sekcji BIO. Gdzie wyrzucać przeterminowaną żywność i co można zrobić z nadwyżką pożywienia, które nadal nadaje się do spożycia? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przeterminowana żywność - do jakiego pojemnika wyrzucić zepsute jedzenie?

Do jakiego pojemnika wyrzucić przeterminowaną żywność?

  • Odpady pochodzenia roślinnego: zgniłe warzywa i owoce ulegają rozkładowi i można je wyrzucić do sekcji BIO (pojemnik w brązowym kolorze). Warto zaznaczyć, że wcześniej należy usunąć z nich folię, czy papierowe opakowanie. 
  • Produkty garmażeryjne, gotowe dania, nabiał oraz mięso wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane (w czarnym kolorze). Dotyczy to tylko gospodarstw domowych, właściciele punktów gastronomicznych są zobligowani do korzystania z usług dedykowanych podmiotów wywozowych.
  • Przeterminowane kasze, mąki, makarony, zepsute pieczywo wyrzucamy do brązowego pojemnika na odpady bio
  • Pozostałe produkty spożywcze: słodycze, chipsy, ciasta wyrzucamy do pojemnika na produkty zmieszane

Z nadwyżką pożywienia, które nie straciło jeszcze daty ważności, można zgłosić się do Banku Żywności w wybranym regionie. Zasada jest prosta: produkty muszą być dostarczone minimum dwa dni przed upływem terminu przydatności do spożycia. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucić karton po mleku? Czy trzeba go myć? Sprawdź, co zrobić z kłopotliwymi odpadami

Więcej o: