Siedzą w niej miliardy bakterii, a ty myjesz nią naczynia. Jak często powinno się zmieniać gąbkę?

Gąbka do mycia naczyń, choć wygląda niepozornie i jest bardzo przydatna, to w rzeczywistości kryje w sobie miliardy bakterii i mikrobów. Mało kto pamięta o regularnej wymianie tego produktu. Jak często powinniśmy to robić? Jeśli chcesz jej użyć ponownie, trzeba ją odkazić.

Choć zmywarki są obecne w coraz większej liczbie mieszkań, to nadal wiele osób myje część naczyń ręcznie. Mało kto jednak wie, jak krótka jest żywotność takiej myjki. Kiedy powinniśmy ją wymienić?

Zobacz wideo Jak być eko? Zacznij od domowego płynu do czyszczenia!

Jak często wymieniać gąbkę do naczyń? To prawdziwe siedlisko bakterii

Gąbka do naczyń wydaje się być niepozornym przedmiotem, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest zanieczyszczona. Trond Møretrø, naukowiec z Norweskiego Instytutu Badań nad Żywnością (Nofima), stwierdził w swoich badaniach opublikowanych w "Journal of Applied Microbiology", że myjka "może pomieścić większą liczbę bakterii niż ludzi na Ziemi". Zdaniem naukowców, na produkcie niekiedy występuje aż 82 miliardy bakterii oraz 362 odmiany mikrobów. Niemalże codziennie gąbka jest zamaczana w ciepłej wodzie, gromadzi się niej wilgoć i resztki różnego rodzaju jedzenia, dlatego nic dziwnego, że stanowi tak atrakcyjne środowisko dla bakterii. Z tego względu powinniśmy ją wymieniać dość często. Naukowcy wskazują na korzystanie z jednej gąbki przez 2-3 dni w tygodniu, maksymalnie do tygodnia. 

Odkażanie myjek. Co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń?

Nierzadko zdarza się, że gąbki w jednym opakowaniu mają różne kolory. Wiele osób myśli, że to tylko ze względu na estetykę, jednak w rzeczywistości każda barwa ma swoje znaczenie. Jak się okazuje, kolory określają przeznaczenie danej gąbki.

  • gąbka czerwona lub różowa - uniwersalna,
  • gąbka zielona - pozwala na usunięcie uporczywych zabrudzeń, takich jak np. zaschnięty tłuszcz,
  • gąbka żółta - nie rysuje, dlatego można nią myć szklane powierzchni, np. szklanki i kieliszki,
  • gąbka niebieska - najdelikatniejsza, nadaje się do mycia porcelany.

Myjki można też wykorzystać w innych domowych porządkach, np. do czyszczenia łazienki, lodówki lub jako drenaż na dno doniczki z kwiatami. Jeśli chcesz dać drugie życie gąbce, która dopiero co służyła do mycia naczyń, warto ją wcześniej odkazić. Jak to zrobić? Wrzuć gąbkę do miski, zasyp łyżeczką soli, a następnie zalej łyżką octu. Na koniec oblej całość gorącą wodą i pozostaw tak na około 15 minut. Po tym czasie należy dokładnie wypłukać myjkę pod zimną wodą. Pamiętaj, że tak odkażoną gąbką nie można znów myć naczyń, ale nada się do czyszczenia innych powierzchni.

Więcej o: