Papryka to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach, na działkach, a nawet w doniczkach. Wbrew pozorom jej uprawa od zera jest tak naprawdę prosta, zwłaszcza jeśli przestrzegamy wymaganych zasad i terminów. Zobacz, kiedy siać paprykę na rozsadę oraz jak najlepiej to zrobić.
Niezależnie od tego, czy uprawiamy słodką, czy ostrą paprykę, zasadzenie musi odbywać się w specyficzny sposób. Bezpośrednio wysiana do gruntu niestety nie urośnie, gdyż polskie warunki klimatyczne jej na to nie pozwolą. Można jednak w bardzo prosty sposób zapewnić jej odpowiedni wzrost, przygotowując wcześniej rozsady. Niektórzy robią to już w styczniu, ale najlepszym momentem jest połowa lutego i początek marca. Sadzonki potrzebują około 8 tygodni do osiągnięcia odpowiedniej wielkości, gdy też będziemy mogli zasadzić je już normalnie w glebie. Zaczynając rozsady teraz, nasiona będą miały odpowiednio dużo czasu na wykiełkowanie. Gotowe sadzonki z kolei trafią już do ogrzanej ziemi i nie będą narażone na ewentualne przymrozki. Ze względu na to, że polskie lato wcale nie trwa długo, musimy uważać, by nie spóźnić się z siewem papryki. Gdy przegapimy dogodny okres, roślina nie zdąży wydać plonów, a zbyt późno zasadzona nie będzie miała czasu, by się wybarwić. Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, nie wystarczy jednak przestrzegać samego terminu, ale należy również zadbać o odpowiednie warunki.
Sadząc w domu paprykę na rozsady, powinniśmy przygotować sobie odpowiednie miejsce do pracy. Najważniejsze są pojemniki do siewu. Przydatna może okazać się również miniszklarnia, którą w prosty sposób samodzielnie skonstruujemy. Wystarczy, że posiadamy duże plastikowe pudełko, którym nakryjemy zasiane w doniczkach papryki. Sadząc warzywo w odpowiednio pulchnej ziemi, musimy zrobić palcem lub patyczkiem niewielki dołek, w którym umieszczamy po trzy nasionka. Po przysypaniu ich resztą gleby stawiamy w słonecznym miejscu i przykrywamy pudełkiem. Wilgoć i ciepło to najlepsze warunki do rozrostu dla papryk. Pamiętajmy jednak, by co jakiś czas zdejmować pojemnik. Zbyt duża wilgotność może bowiem sprawić, że ziemia zacznie gnić lub rozwinie się pleśń. Warto również pamiętać o odpowiedniej temperaturze. By nasiona rośliny wykiełkowały, musimy utrzymać się w ich okolicy minimum 20 stopni Celsjusza. Po dwóch tygodniach pojawią się pierwsze listki. Sadzonka przygotowana pod koniec lutego powinna być gotowa już w maju. Wtedy też możemy już zabrać się za przeniesienie jej do ogrodu.