Pelargonie mogą zachwycać już teraz. Wystarczy wybrać odpowiednie odmiany. Sąsiedzi będą ci zazdrościć

Sadzenie pelargonii w ogrodzie przypada zazwyczaj na maj, lecz jeśli chcesz już wcześniej cieszyć się pięknymi kwiatami, wybierz odmiany kwitnące wcześniej. Kiedy są młode, mogą bez problemu rosnąć na domowych parapetach, a późną wiosną wystarczy przenieść je na balkon lub do ogrodu.

Pelargonia to piękna roślina, która najczęściej zdobi przydomowe ogrody lub balkony. Kwiaty te są łatwe w uprawie, przez co cieszą się ogromną popularnością od lat. Jeśli jednak nie możesz już doczekać się maja, czyli terminu, w którym najczęściej sadzi się owe rośliny, sięgnij po odmiany, które mogą być hodowane w domu i zakwitną o wiele wcześniej.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Wczesne pelargonie zyskują na popularności. Kwiaty pięknie zdobią domowy parapet przed sezonem

Wczesne pelargonie to kwiaty, które mogą bez problemu zacząć kwitnąć w domu jeszcze przed majem, a gdy temperatura za oknem będzie już odpowiednia, wystarczy wystawić je na balkon lub do ogrodu. Jedną ze wczesnych odmian jest między innymi pelargonia angielska. Charakteryzuje się zwartym pokrojem i dwubarwnymi kwiatami, które są zazwyczaj dużo bardziej okazałe niż u innych gatunków. Roślina mierzy od 50 do 70 cm, a późną wiosnę można bez problemu wystawić ją za okno, by zdobiła balkon czy taras. Pamiętaj jednak, aby przed tym zmienić doniczkę na większą. Niestety mimo tego, że jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, pelargonia angielska należy do roślin jednorocznych. 

Inną wczesną odmianą jest pelargonia rabatowa, którą także trzyma się w mieszkaniu. Podobnie jak poprzedniczka jest łatwa w uprawie, a po przymrozkach można wystawić ją na zewnątrz. Co ciekawe, odmiana ta przetrwa zimę, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona. Zimowanie rośliny zazwyczaj odbywa się w widnym, nieogrzewanym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura do 12 stopni Celsjusza. 

Pelargonia pachnąca. Piękna odmiana, której pozazdroszczą ci sąsiedzi

Pelargonia pachnąca charakteryzuje się głównie - jak sama nazwa wskazuje - specyficznym cytrusowym zapachem. Roślina już od lat jest ceniona przez ogrodników ze względu na swoje właściwości oraz oczywiście piękny wygląd. Kwiat nadaje się do uprawy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Teraz gdy temperatura za oknem jest niska, lepiej trzymać ją na domowym parapecie. Decydując się na pelargonię pachnącą, pamiętaj, że preferuje ziemię delikatnie wilgotną, więc tym samym nie wymaga częstego podlewania. Stanowisko słoneczne sprawi, że będzie szybko i zdrowo rosnąć podobnie jak przepuszczalne i lekkie podłoże w doniczce. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA