Astry - kwiaty, które pięknie kwitną od wiosny do późnej jesieni. Jak je uprawiać i pielęgnować?

Astry - kwiaty, które są bardzo często spotykane w naszych przydomowych ogródkach - to rośliny, które zachwycają bogatą paletą barw. Uprawa astrów nie jest skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet mało doświadczeni ogrodnicy. Jak uprawiać i pielęgnować astry - kwiaty, które kwitną przez znaczną część roku?

Kwiaty astra - jak wygląda roślina? 

Kwiaty astra mają bardzo charakterystyczny wygląd. Środek kwiatostanu tworzą żółte płatki o rurkowatym kształcie, a na koronę kwiatów składają się płatki językowate. Nazwa "astry" nie bez powodu wywodzi się od greckiego słowa "asteri", oznaczającego gwiazdę. Kwiaty astra mają wyjątkowy kształt, przywołujący na myśl właśnie gwiazdy.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Astry to grupa roślin licząca 250 gatunków. W zależności od odmiany rośliny mogą osiągać wysokość od 20 do nawet 180 cm. Astry - kwiaty, które są bardzo często spotykane w naszych ogrodach, od lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Ich popularność wynika w dużej mierze z faktu, że są stosunkowo proste w uprawie i nie stawiają przed ogrodnikami wygórowanych wymagań. Astry zachwycają ponadto swoim zabarwieniem, a dzięki temu, że długo kwitną, mogą cieszyć oko aż do późnej jesieni.

Michałki kwiaty - najczęstsze odmiany astrów w naszych ogrodach. 

Astry bywają zamiennie określane jako michałki. Kwiaty - jak już wiemy - charakteryzują się wieloma odmianami, a wśród najczęściej spotykanych w naszych ogródkach można wymienić: 

  • astry chińskie;
  • astry alpejskie;
  • astry krzaczaste;
  • astry nowobelgijskie;
  • astry nowoangielskie (amerykańskie);
  • astry wrzosolistne.

Astry marcinki - kiedy przypada okres kwitnienia rośliny?

Kiedy kwitną astry? Marcinki - popularna nazwa astra krzaczastego - to rośliny, które kwitną do późnej jesieni (czemu zawdzięczają swoją nazwę - święto św. Marcina przypada 11 listopada). Astry można podzielić na wiosenne, letnie i jesienne. W zależności od odmiany astry zaczynają kwitnąć już w maju (np. astry alpejskie), a okres kwitnienia trwa przez całe lato i jesień (nawet do pierwszych przymrozków). Astry mogą mieć różne kształty i kolory (fioletowe, niebieskie, białe lub różowe). W zależności od potrzeb można wykorzystać różne odmiany astrów jako dekorację alejek ogrodowych lub element ogrodowego skalniaka.

Astry bylinowe - wymagania dotyczące stanowiska uprawy

Astry bylinowe nie mają wygórowanych wymagań co do podłoża, ale by móc w pełni cieszyć się pięknem kwiatów, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Astry lubią stanowiska słoneczne, choć niektóre odmiany (np. aster wielkolistny) dobrze czują się także w miejscach o lekkim stopniu zacienienia. Jeżeli chodzi o wymagania dotyczące gleby, to należy zadbać o to, aby ziemia była żyzna, a jej pH oscylowało w okolicy 6.

O czym jeszcze należy wiedzieć, jeżeli chcemy uprawiać astry? Kwiaty lubią przepuszczalne i wilgotne podłoże. Należy je więc regularnie zraszać, pamiętając jednocześnie o tym, aby nie moczyć dolnych liści, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. Zaleca się również regularne nawożenie rośliny, zwłaszcza w okresie wzrostu. Do tego celu sprawdzi się kompost i mieszanki potasowe.

Astry wieloletnie - sposób rozmnażania

W jaki sposób można rozmnażać astry wieloletnie? Istnieje kilka metod. W zależności od gatunku można rozmnożyć roślinę przez podział bryły korzeniowej lub wykorzystać do tego celu nasiona i sadzonki. Sadząc astry w swoim ogrodzie, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między sadzonkami, ponieważ może mieć to kluczowe znaczenie dla ochrony rośliny przed chorobami. Astry najczęściej są narażone na mączniaka prawdziwego, którego charakterystycznym objawem jest biało-szary nalot na liściach. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zachowanie następujących rozstawów:

  • 80x80 cm - w przypadku wysokich odmian;
  • 50x50 cm - w przypadku astrów średniej wielkości;
  • 20x20 cm - w przypadku niskich odmian.

Aster chiński - odmiana jednoroczna

Astry to w większości rośliny wieloletnie. Wyjątkiem jest aster chiński, będący rośliną jednoroczną. Przyjęło się, że astry chińskie nazywane są "astrami", ale w rzeczywistości ich nazwa botaniczna to "gwiazdosz". Jak posadzić aster chiński? Nasiona astra chińskiego wysiewane są wczesną wiosną (marzec/kwiecień), a optymalna temperatura kiełkowania utrzymuje się na poziomie ok. 13 stopni C. Po wykiełkowaniu roślinę się pikuje, a do gleby wsadza w połowie maja. Aster chiński dobrze będzie się rozwijał w żyznej glebie i w nasłonecznionym miejscu. W pielęgnacji rośliny ważne jest to, aby nie doprowadzać do jej przesuszenia.

Więcej o: