Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, w Polsce żyje aż 820 gatunków pająków. W naszej szerokości geograficznej osiągają one niewielkie rozmiary, co natomiast przekłada się na minimalne zagrożenie dla człowieka.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Które z pająków w Polsce są jadowite? Otóż prawie wszystkie. Uspokajamy jednak – jad pająków występujących na terenie naszego kraju nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Działa skutecznie tylko na ofiary pająków, czyli muchy, pluskwy czy komary. Ukąszenie pająka może okazać się niebezpieczne wyłącznie w sytuacji, w której wystąpi silna reakcja alergiczna na jad. W skrajnych przypadkach może ona bowiem prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce jest Sieciarz jaskiniowy. Jego jad nie jest co prawda śmiertelny, ale ugryzienie może sprawić duży ból. Pająk ten mierzy około 5 cm i zamieszkuje ciemne i wilgotne miejsca, takie jak piwnice i studzienki kanalizacyjne. Największymi pająkami w Polsce są z kolei Bagnik nawodny oraz Kątnik domowy większy. Oba te gatunki wraz z odnóżami osiąga wielkość 8 cm.
Do najpopularniejszych gatunków pająków żyjących w Polsce możemy zaliczyć między innymi Kątnika domowego mniejszego – osiąga on rozmiar około 1 cm i ma brązowy kolor. Innym pająkiem, który często widywany jest w polskich domach, jest Nasosznik trzęś. Bytuje on wyłącznie w ciepłych miejscach, ponieważ jest nieodporny na działanie niskich temperatur. Gatunki pająków, które zamieszkują nasze domy to także Zyzuś tłuścioch i Kosarz. Żaden z nich nie stanowi zagrożenia dla człowieka, a jego obecność pomoże nam uporać się z dokuczliwymi owadami.
Zobacz też: Jak pozbyć się pająków z mieszkania? Ten zapach skutecznie je odstraszy. Znikną w mgnieniu oka