Jadowite pająki w Polsce, które mogą ugryźć. Czy jest się czego bać?

Pająków boi się wiele osób i nic w tym dziwnego - odstrasza nie tylko ich budowa ciała i tworzone przez nie pajęczyny, ale również perspektywa bolesnego ukąszenia. Pająki w Polsce w przeważającej większości nie stanowią zagrożenie dla człowieka, jednak faktycznie są jadowite i potrafią ugryźć swoją ofiarę. Jakie są najbardziej jadowite pająki w Polsce? A jaki jest największy pająk w Polsce? Zdziwicie się!

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, w Polsce żyje aż 820 gatunków pająków. W naszej szerokości geograficznej osiągają one niewielkie rozmiary, co natomiast przekłada się na minimalne zagrożenie dla człowieka.

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jadowite pająki w Polsce

Które z pająków w Polsce są jadowite? Otóż prawie wszystkie. Uspokajamy jednak – jad pająków występujących na terenie naszego kraju nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Działa skutecznie tylko na ofiary pająków, czyli muchy, pluskwy czy komary. Ukąszenie pająka może okazać się niebezpieczne wyłącznie w sytuacji, w której wystąpi silna reakcja alergiczna na jad. W skrajnych przypadkach może ona bowiem prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Najbardziej jadowite pająki w Polsce, które gryzą

Najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce jest Sieciarz jaskiniowy. Jego jad nie jest co prawda śmiertelny, ale ugryzienie może sprawić duży ból. Pająk ten mierzy około 5 cm i zamieszkuje ciemne i wilgotne miejsca, takie jak piwnice i studzienki kanalizacyjne. Największymi pająkami w Polsce są z kolei Bagnik nawodny oraz Kątnik domowy większy. Oba te gatunki wraz z odnóżami osiąga wielkość 8 cm.

Pająki w Polsce domowe

Do najpopularniejszych gatunków pająków żyjących w Polsce możemy zaliczyć między innymi Kątnika domowego mniejszego – osiąga on rozmiar około 1 cm i ma brązowy kolor. Innym pająkiem, który często widywany jest w polskich domach, jest Nasosznik trzęś. Bytuje on wyłącznie w ciepłych miejscach, ponieważ jest nieodporny na działanie niskich temperatur. Gatunki pająków, które zamieszkują nasze domy to także Zyzuś tłuścioch i Kosarz. Żaden z nich nie stanowi zagrożenia dla człowieka, a jego obecność pomoże nam uporać się z dokuczliwymi owadami.

Zobacz też: Jak pozbyć się pająków z mieszkania? Ten zapach skutecznie je odstraszy. Znikną w mgnieniu oka

Więcej o: