Tęczowe dziecko: co oznacza to określenie? Kryje się za nim radość i cierpienie jednocześnie

Tęczowe dziecko? Określenie to ostatnio pojawia się coraz częściej w przestrzeni społecznej. Co oznacza? Kim są tęczowe dzieci?

Tęczowe dziecko — skąd taka nazwa?

Tęczowe dziecko to tajemnicze i intrygujące określenie i większość słysząc je pierwszy raz, nie wie, co to oznacza. Tymczasem z nazwą tą wiąże się wiele emocji — tych pozytywnych i tych smutnych. Skąd wzięła się sama nazwa, dokładnie nie wiadomo, ale faktem jest, że niesie w sobie wiele informacji. Czasem mówi się, że dziecko takie jest tęczą po burzy.

Tęczowe dziecko: co to znaczy?

Dla wielu rodziców wielkim darem jest właśnie tęczowe dziecko. Co to znaczy, zrozumie każdy, kto doznał bolesnej straty w postaci poronienia. Ból ten jest ogromny i dotyka obojga rodziców. Natomiast kolejna ciąża, a potem narodzone dziecko, jest ogromem szczęścia po bardzo ciężkim czasie. Często bowiem po poronieniu, trudno zajść w ciążę kolejny raz — również z powodu strachu przed kolejną stratą. Gdy wreszcie się udaje, tęczowe dziecko jest wielkim szczęściem dla całej rodziny.

Zobacz wideo "Młode kobiety nie chcą rodzić dzieci w Polsce"

Co to znaczy "tęczowe dziecko"?

Można chyba śmiało powiedzieć, że odpowiadając na pytanie: "co to znaczy tęczowe dziecko", trzeba użyć wielu przymiotników, którymi próbuje się oddać odczucia rodziny, a zwłaszcza rodziców. Cierpiąc po poronieniu i oczekując kolejnego potomka, żyje się w ciągłym strachu, że sytuacja może się powtórzyć. Gdy więc maleństwo rodzi się zdrowe, to jego pojawienie się na świecie jest ogromem szczęścia i radości, który trudno opisać słowami. Niewątpliwie więc młodzi rodzice mają poczucie świecącej nad nimi tęczy, która sama w sobie jest przecież symbolem radości.

Tęczowe dzieci mają też tęczowych rodziców, czyli rodzicielstwo po stracie

Poronienie jest zawsze trudnym tematem dla ludzi, którzy starają się o dziecko. Wiąże się z tym ogrom bólu, czasem poczucia winy i smutku. Jednak mimo to dość często pary decydują się podejmować kolejne próby posiadania potomka. Poronienie nie oznacza bowiem, że kolejna ciąża również skończy się w ten sposób. Z reguły jednak nie jest łatwo po raz kolejny począć potomka również z powodu strachu. Gdy wreszcie udaje się zajść w ciążę, to cały ten okres jest czasem niepewności i oczekiwania, ale i nieśmiałej radości. W momencie, gdy na świat przychodzą tęczowe dzieci, ich rodzice nie posiadają się z radości. Wielu z nich dzieli się też swoimi doświadczeniami na blogach i forach, by pomóc innym rodzinom w podobnych sytuacjach radzić sobie z emocjami.

Co oznacza tęczowe dziecko? Samą radość!

Co oznacza tęczowe dziecko, wie każdy rodzic, który wcześniej doświadczył straty dziecka. Dlatego też powstał Dzień Tęczowego Dziecka (Rainbow Day Baby), który jest świętem międzynarodowym i obchodzony jest 22 sierpnia. Nikt jednak nigdy nie zapomina o utraconym dziecku, dlatego też jest jeszcze jedno święto obchodzone na całym świecie, a mianowicie Dzień Dziecka Utraconego. Wypada ono w dniu 15 października.

Zobacz też: 

Więcej o: