Oto jedna z największych much świata. Osiąga nieprawdopodobne rozmiary i można spotkać ją w Polsce

Większość owadów nie osiąga dużych rozmiarów i najczęściej kojarzona jest z domową muchą czy komarem. Okazuje się jednak, że niektóre mogą być naprawdę gigantyczne. Ta mucha występuje również w Polsce, a jej wielkość może was przerazić.

Owady nie osiągają tak dużych formatów jak np. ptaki czy koty. Te małe osobniki, potrafią irytować, szczególnie latem, gdy ich aktywności jest znacznie większa. Okazuje się, że nawet w Polsce możemy spotkać muchę, która swoim rozmiarem różni się od tych kojarzonych. Dowiedz się, jak wygląda, oraz jak nazywa się największa mucha w naszym kraju

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Największa mucha w Polsce. Jej rozmiary budzą podziw

W Polsce much nie brakuje, szczególnie latem możemy zauważyć, że ich aktywność jest większa, ponieważ dość często wlatują do mieszkań i domów. Owady te są zazwyczaj małe i nie szokują swoimi rozmiarami. Istnieje jednak pewien gatunek, który może na pierwszy rzut oka nieco przerazić. Mowa tutaj o koziułce wielkiej (Tipula vittata), która ma długie, cienkie, delikatne odnóża i czułki, a jej ubarwienie charakteryzuje się kolorem brązowym i szarym. Długość całego ciała koziułki może wynieść nawet 6 centymetrów. Dla porównania mucha domowa liczy sobie jedynie od 5 do 6,6 milimetrów. Najczęściej można ją spotkać na wilgotnych łąkach, nieopodal jezior i strumyków. Jeśli kiedykolwiek zobaczysz ją na swojej drodze, spokojnie, nie jest niebezpieczna dla ludzi. Mimo swoich rozmiarów koziułka nie jest także rekordzistką, ponieważ na świecie żyją inne, większe gatunki, a oto jeden z nich. 

Największa mucha na świecie. Można ją spotkać w Ameryce Południowej

Największe muchy należą do rodziny Mydidae i osiągają nawet do kilku centymetrów długości. Biorąc pod uwagę ten aspekt, bezwzględnym rekordzistą jest Gauromydas heros. Długość ciała tych much to ponad 6 centymetrów. Jeśli takowy owad wylądowałby na dłoni człowieka, zająłby połowę jej powierzchni - można sobie w ten sposób wyobrazić, jak duży potrafi być. Gauromydas heros jako gatunek nie jest groźny dla człowieka i występuje w lasach deszczowych w Ameryce Południowej. Najczęściej rozwija się w gniazdach mrówek - a jak wygląda? Jego ubarwienie jest dość ciemne, a skrzydła są zazwyczaj pomarańczowe. 

Więcej o: