Książki romantyczne coraz bardziej zyskują na popularności. Za ich sukcesem stoi głównie internet

Romans to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich, a ostatnimi czasy przeżywa prawdziwy renesans. Romantyczne powieści czyta coraz więcej kobiet, które wcześniej nawet po książki nie sięgały. Za fenomenem stoją przede wszystkim media społecznościowe.

Książkowe romanse biją rekordy popularności przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, choć coraz więcej osób czyta je także w Polsce. Okazuje się, że powieści obyczajowe z wątkami miłosnymi są najchętniej czytane i kupowane, wyprzedzając inne do tej pory lubiane gatunki. Po romanse sięga także coraz więcej osób, które dotychczas nie były zainteresowane lekturą. Co powoduje ten nagły wzrost?

Zobacz wideo Izabela Janiszewska: Fascynowało mnie wykorzystanie dziecka jako bohatera książki [AUTOPROMOCJA]

Książki romantyczne zyskują na popularności. Na szczycie Collen Hoover, ale nie tylko

Powieści romantyczne, choć przez niektórych niekoniecznie są uważane za wyjątkowo ambitną lekturę, to wciąż mają spore grono zwolenników. Tych z kolei jest coraz więcej, o czym świadczą między innymi tytuły na liście bestsellerów "The New York Times". Na pierwszym miejscu znajdziemy autorkę powieści miłosnych, Colleen Hoover, a zaraz po niej Emily Henry, których utwory sprzedały się w kilku milionach egzemplarzy. Modne obecnie romanse charakteryzują przede wszystkim wątki feministyczne i życiowe. Takie, które sprawiają, że możemy wczuć się w losy danej postaci i prawdopodobnie wiemy nawet, co czuje. W trendy wpisuje się również motyw niezależnej kobiety, dla której znalezienie drugiej połówki wcale nie jest jedynym ważnym celem. Tak naprawdę współczesnym książkom romantycznym bliżej jest do powieści obyczajowej niż do niegdyś popularnych harlequinów. Być może to właśnie tematyka sprawiła, że sięga po nie coraz więcej osób. To jednak niejedyny powód. Ogromną rolę w popularyzacji romansów odegrały bowiem social media.

Kobiety sięgają po romanse dzięki TikTokowi i Instagramowi. Czytanie stało się modne

Na TikToku i Instagramie aż roi się od profili o tematyce książkowej. Czytelników przyciągają estetyczne okładki, barwione brzegi oraz historie, przy których można się zrelaksować. Zmieniło się również samo podejście do czytania, które obecnie jest po prostu modne. Młodzi ludzie bez wstydu sięgają po książki, szukając tematyki, która im odpowiada. Równocześnie wydawane jest coraz więcej powieści, skierowanych do różnych grup społecznych. Każdy bez problemu znajdzie więc coś dla siebie. Leah Koch, współwłaścicielka nowojorskiej księgarni The Ripped Bodice, cytowana przez portal Glamour, tłumaczy, że zmieniło się także samo podejście wydawców.

Romansom poświęca się coraz więcej miejsca w prasie mainstreamowej, co na pewno pomaga. (...) Ludzie chcą książek, z którymi czują się bardziej komfortowo, czytając je publicznie. I ja to rozumiem, choć zachęcam, żeby czytali, co tylko im się podoba. Wydawnictwa to widzą i podążają za trendem, za tym, co się sprzedaje.

- tłumaczy Leah. Piękne wydania doskonale nadają się do fotografowania ich i chwalenia się w mediach społecznościowych. Na TikToku i Instagramie zbiera się sporo osób, wymieniających się książkowymi spostrzeżeniami, co sprawia, że sięga po nie coraz więcej osób. Nic nie wskazuje na to, by trend miał w najbliższym czasie się zmienić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA