• Link został skopiowany

Polskie miasto organizuje wycieczkę, bez wychodzenia z domu. Projekt obejmie największe zabytki

Spacer po Krakowie bez wychodzenia z domu - brzmi abstrakcyjnie? Od teraz to możliwe. Stolica województwa małopolskiego będzie pierwszym miastem w Polsce, które udostępni turystom wirtualne spacery po największych zabytkach. Projekt obejmuje Wawel, Kazimierz i wiele innych ważnych miejsc.
Krakow at sunrise, Poland.
TomasSereda/istock

Podczas pandemii COVID-19 zwiedzanie zabytków było niemożliwe, dlatego wiele muzeów udostępniło turystom tzw. wirtualne spacery. Taka forma zwiedzania sprawdziła się doskonale, dlatego podobne rozwiązanie wprowadziły największe miasta na świecie. W ten sposób możemy przejść się ulicami Dubaju, Atlanty i Rio, a teraz również Krakowa. To pierwsze polskie miasto, które oferuje wirtualne spacery po najpiękniejszych zabytkach i okazałych wystawach. Co możemy zobaczyć?

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wirtualny spacer po Krakowie. Zobacz Wawel nie wychodząc z domu

Kraków jest jednym z najbardziej docenianych i podziwianych miast w Polsce. Uchodzi za stolicę sztuki, tradycji i przede wszystkim polskich królów. Nie brakuje tu historycznych zabytków, takich jak Wawel czy Sukiennice. Jeśli jeszcze nie przyszło ci ich zwiedzać, nie ma się co martwić. Od teraz zrobisz to bez wychodzenia z domu. Google Arts & Culture to projekt, który ma na celu digitalizację najważniejszych obiektów sztuki i kultury. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można zachować na długo ważne zabytki z całego świata, a także podzielić się nimi z turystami z całego świata. Kraków jest pierwszym polskim miastem, które udostępni wirtualne spacery po swoich ulicach.

Projekt udostępnia 2 tys. wirtualnych eksponatów. To historia Krakowa w pigułce

Małopolska wirtualna wystawa dostała nazwę "Kraków-wow". Do współpracy z projektem zaproszono 13 krakowskich instytucji kultury, m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Nowohuckie Centrum Kultury. Dzięki temu będzie można wirtualnie zobaczyć aż 50 wystaw i 2 tysiące eksponatów. Wybrano najciekawsze obiekty, które mają ważne znaczenie dla historii miasta. Turyści dowiedzą się, kim jest Lajkonik, poznają historię o Smoku Wawelskim, a także przejdą korytarzami Kopalni Soli w Wieliczce. To wielka rewolucja dla polskiej turystyki, która nieco ucierpiała po wybuchu wojny za wschodnią granicą.

Więcej o: