Największy wrocławski park z nową atrakcją. Ogrody Szczytnickie pojawią się lada moment

Kolejne alejki spacerowe, place zabaw, wystawy artystyczne i piękne szklarnie już niedługo pojawią się w największym wrocławskim parku. Ogrody Szczytnickie wkrótce zostaną otwarte dla mieszkańców miasta. Projekt zapowiadany od 2022 roku ma dobiec końca w ciągu kilku miesięcy.

Wrocław uważa się za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Na jego terenie znajdują się aż 44 parki, a największym z nich jest oczywiście Park Szczytnicki. Jego powierzchnia wynosi 833 439 metrów kwadratowych, na których można znaleźć wiele alejek spacerowych, urokliwych mostów i kilka zabytków. Już niedługo to piękne miejsce wzbogaci się o kolejną wyjątkową atrakcję. Będą to Ogrody Szczytnickie, które mają pojawić się w parku jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo Nagranie z drona rynku we Wrocławiu

Który park we Wrocławiu jest największy? Nowe tereny Parku Szczytnickiego

Choć Park Szczytnicki jest największym tego typu obiektem we Wrocławiu, po raz ostatni powiększano go prawie 120 lat temu. W związku z tym miasto postanowiło podjąć konkretne kroki i rozpoczęło przebudowę całego obiektu. Pojawią się nowe alejki, dzięki czemu wejście na tereny zielone będzie możliwe od kolejnych ulic.

Nowe alejki umożliwią m.in. wejście na teren od parkingu przy ul. Mickiewicza, przejście od strony wschodniej od AWW (na wysokości ul. Kosynierów Gdyńskich) w kierunku północno-zachodnim, a więc w stronę ul. Kopernika oraz skweru Charlesa Proteusa Steinmetza. To wielka inwestycja warta nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego musimy ją podzielić na etapy. Pierwszy wart jest ok. 4,5 mln zł

- zapowiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, cytowany przez portal Zielony Wrocław.

Gdzie pójść na spacer we Wrocławiu? Ogrody Szczytnickie otwarte jeszcze w tym roku

Podczas pierwszego etapu projektu miasto posadzi aż 526 drzew na terenie całego parku. Dodatkowo teren dawnego gospodarstwa ogrodniczego zostanie uprzątnięty ze śmieci, resztek gruzu i innych zalegających odpadów, dzięki czemu będzie można stworzyć w tym miejscu kolejne ścieżki i miejsca do odpoczynku dla spacerowiczów. W kolejnych etapach powstaną m.in. place zabaw dla dzieci czy  miejsca na wystawy artystyczne. Wszystkie alejki mają zostać oświetlone, aby z parku można było bezpiecznie korzystać o każdej porze dnia. Ponadto pojawi się część rekreacyjna dla rodzin, która nawiąże do funkcjonujących w tym miejscu przed laty szklarni. 

Chcemy odtworzyć w tym stylu trzy pergole – obrośnięte pnączami i stworzyć miejsce piknikowe dla rodzin niedaleko placów zabaw

- zapowiedziała architektka Amelia Czubiel-Kocjan. Wraz z nią nad projektem czuwa prof. dr hab. Monika Ziemiańska z Uniwersytetu Przyrodniczego, a całość została uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Według planów, nowe obiekty mają stanąć w parku jeszcze w tym roku.

Więcej o: