Morze Bałtyckie bez wątpienia przyciąga najwięcej turystów w sezonie letnim. Niemniej jednak entuzjastów penetrowania plaż nie brakuje również w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy na piasku można znaleźć największą ilość bursztynów, które są nazywane "złotem Bałtyku". Poszukiwacze skarbu chcąc wejść w posiadanie jak największej ilości tego wyjątkowego tworzywa, obierają za cel konkretne miejscowości. Zobacz, gdzie warto się udać, żeby znaleźć kopalną żywicę drzew iglastych.
Na polskich plażach bursztynu można szukać przez cały rok. Specjaliści mówią jednak, że najlepszym okresem do przeczesywania piasku jest sezon jesienno-zimowy, ponieważ w tym czasie występuje znacznie więcej sztormów. Wzburzone morze w efekcie wyrzuca na brzeg sporo skarbów. Kolejnym sprzyjającym czynnikiem jest brak tłumów. Dzięki ograniczonej liczbie turystów "złoto Bałtyku" nie jest zadeptywane i łatwiej zwrócić na nie uwagę. Mimo to poszukiwania najlepiej zacząć z samego rana lub późnym wieczorem. W tych momentach dnia istnieje największe prawdopodobieństwo na odniesienie sukcesu.
Zobacz też: "Perełka" na końcu Polski. Tutaj plaże są puste a restauracje wypełnione świeżymi rybami
Na terenie Polski istnieje kilka miejsc, w których warto udać się na poszukiwania. Jednym z nich jest Jantar - położony w gminie Stegna - oddalony ok. 30 km od Krynicy Morskiej. Co roku w tym nadmorskim kurorcie odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Tworzywo to jest niezwykle ważnym elementem lokalnej kultury. W budynku Szkoły Podstawowej w Jantarze latem otwarta jest wystawa Muzeum Bursztynnictwa, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat złota Bałtyku. Jedną z ważniejszych informacji jest sposób rozpoznania prawdziwego bursztynu. Metod jest kilka.
Wybierając się na poszukiwania bursztynu w późnych godzinach wieczornych, warto wziąć ze sobą latarkę UV (wystarczy taka o mocy 25-50W). Naświetlona żywica zacznie świecić się na zielonkawy, żółty lub niebieski kolor, ponieważ naturalnie jest wypełniona fluorescencyjnymi właściwościami. Inną metodą zweryfikowania prawdziwości tworzywa jest zanurzenie kamyczka w osolonej wodzie. Jeśli będzie się unosił, możemy mieć pewność, że trzymamy w rękach wartościowe znalezisko. Bursztyn zauważony na piasku w ciągu dnia można również obejrzeć pod światło. W środku powinniśmy dostrzec pęcherzyki powietrza, cząsteczki roślin, a nawet zatopione owady.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Komentarze (0)
Na tej plaży leży najwięcej bursztynów. To perełka Bałtyku
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!