Biała tęcza nad Polską. Pani Estera uchwyciła niesamowite zjawisko. Skąd się wziął mleczny łuk?

Natura po raz kolejny zaskakuje. Tym razem prawdziwy popis umiejętności zaprezentowała przed mieszkańcami północnej części Polski. Na Kaszubach zaobserwowano białą tęczę. Zjawisko wywołuje sporo emocji wśród internautów. Skąd się wzięło?

Miłośnicy fotografii w ostatnim czasie mieli ręce pełne roboty. W poniedziałek 30 września 2024 roku na terenach nizinnych w całym kraju wystąpiły pierwsze przymrozki. Na wschodzie niebo dzieliło się na pół za sprawą oddalającego się ciepłego frontu, a na Kaszubach pojawiła się biała tęcza. W jaki sposób powstała?

Zobacz wideo Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Co oznaczają białe tęcze? Niezwykle rzadkie zjawisko uchwycone na Kaszubach

Na Facebooku "Sieć Obserwatorów Burz" co rusz można podziwiać różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne sfotografowane przez miłośników natury. Tym razem to pani Estera uchwyciła niesamowite możliwości Matki Natury. Przemierzając pola, dostrzegła mleczny łuk, który natychmiast zyskał miano białej tęczy. Tego typu widok budzi sporą ciekawość nie tylko wśród laików, ale także osób interesujących się meteorologią. Jak się okazuje, proces jej powstawania niewiele różni się od tego, który w efekcie prezentuje tę barwną formę zjawiska. W dużej mierze odpowiedzialne są krople, tym razem mgły. To właśnie ze względu na ich niewielkie rozmiary nie ma możliwości na zaistnienie kolorów, które potrzebują większej przestrzeni, aby rozproszyć światło. W ostatnim czasie na terenie Polski coraz częściej dochodzi do obserwacji tego majestatycznego pokazu.

Zjawiska atmosferyczne 2024 obfitują w zaskoczenia. Coraz częściej można zaobserwować białe tęcze

Na przestrzeni minionego tygodnia mogliśmy mieć okazję usłyszeć o występowaniu białej tęczy przy nadmorskich kurortach. Turyści, którzy zdecydowali się odwiedzić Morze Bałtyckie, mieli okazję nacieszyć oczy pięknem natury. Biała tęcza, podobnie jak kolorowa, powstaje na skutek załamania światła w drobinkach wody w atmosferze. Aby zaobserwować to rzadkie zjawisko, pomiędzy słońcem a obserwatorem nie mogą pojawić się nisko opadające promienie słońca. Najmniejsze prawdopodobieństwo uchwycenia tego cudu natury istnieje w godzinach porannych lub wieczornych, gdy ognista gwiazda znajduje się blisko horyzontu. Osoby wędrujące górskimi ścieżkami mogą mieć najwięcej szczęścia w tej kwestii. Z gór możliwość zauważenia białej tęczy istnieje niemalże o każdej porze dnia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: