Czy pochodzisz ze szlachty? Zwróć uwagę na końcówkę swojego nazwiska

Czy moje nazwisko ma szlacheckie pochodzenie? Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy próbują poznać historię swoich przodków. Odpowiedź na nie znajdziemy w końcówce własnego nazwiska. To ona powie nam, z jakiego rodu możemy pochodzić.

Dla wielu z nas pochodzenie naszych rodzin to nadal wielka zagadka. Zapewne niektórzy w dzieciństwie marzyli o tym, by okazać się potomkiem szlachty. Okazuje się, że możemy to teraz sprawdzić. Wszystko kryje końcówka naszego nazwiska. To ona powie nam, czy istnieje szansa, że wywodzimy się z rodu szlacheckiego.

Zobacz wideo Zagadkowe nazwisko Sylwii Peretti. Wyjawiła nam jego historię

Jak sprawdzić, czy jest się z rodu szlacheckiego? Zwróć uwagę na swoje nazwisko

Nazwiska szlacheckie nieco różniły się od reszty pisownią i wymową. Wyższe rangą rody miały na końcu swojego nazwiska konkretny układ liter, który określał ich pochodzenie. Do najpopularniejszych arystokratycznych końcówek należą:

  • -ski/-ska - charakterystyczna końcówka wśród rodzin polskiej szlachty, pochodząca od nazw miejscowości, którymi dany ród władał (na przykład: Sobieski od Sobieszyn);
  • -cki/-cka - końcówka rzadziej występująca niż -ski, ale również określająca przynależność do danego miejsca (przykładowo Niemojewicki od Niemojewice lub Wilecki od Wilków);
  • -icz/-owicz - nazwisko z taką końcówką wskazuje na pochodzenie od ojca lub innego przodka (na przykład Radziwiłłowicz);
  • -wicz/-ewicz - rzadziej spotykane niż końcówki -icz lub -owicz, ale również odnoszące się do przodków danej rodziny (przykładowo Chodkiewicz).

Warto jednak pamiętać, że nazwiska z tymi końcówkami nie występowały zawsze tylko wśród szlachty. Po reformach społecznych w XVIII i XIX wieku nadawano je również rodzinom mieszczan i chłopów, więc trudno po samym nazwisko określić w pełni swoje pochodzenie.

Z jakiego rodu pochodzi moje nazwisko? Sprawdź to w dokumentach

Samo nazwisko to za mało, by stwierdzić, że wywodzimy się z rodu szlacheckiego. Jeśli chcemy poznać historię naszej rodziny, warto dokładnie przejrzeć wszystkie rodzinne dokumenty, takie jak akty ślubu, urodzenia czy zgonu. Tam można znaleźć wiele wskazówek, a czasem nawet i całą historię danego nazwiska. Informacje o szlacheckim pochodzeniu można też znaleźć w dokumentach kościelnych, czyli metrykach chrztów i ślubów. W przypadku osób z wyższych rodów, obok nazwiska może pojawić się herb lub dopisek "urodzony" (łac. nobilis), który świadczy właśnie o przynależności do stanu szlacheckiego. Warto też zajrzeć do archiwów państwowych i kościelnych. Pomocne mogą się również okazać herbarze, które zawierają informacje na temat herbów, majątków rodzinnych oraz należących do nich nazwisk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: