• Link został skopiowany

Martwe ryby wróciły. Pojawiły się na powierzchni jednego z najpiękniejszych jezior Polski

Temat martwych ryb nie daje nam ostatnio spokoju. Teraz ten sam problem pojawił się również w województwie warmińsko-mazurskim, które słynie z krystalicznie czystych akwenów. Co zatem jest przyczyną masowego śnięcia ryb? Mieszkańcy mówią o katastrofie ekologicznej.
Martwe ryby powróciły. Zgłoszono 'katastrofę ekologiczną' - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

W połowie lipca 2024 roku informowaliśmy o ulewnych deszczach w Krakowie, które doprowadziły do zanieczyszczenia rzeki Wilgi. Kanalizacja nie nadążała, dlatego ścieki zaczęły wylewać do akwenu oraz miejskich kanałów burzowych. Chwilę później na powierzchnię wody pojawiły się martwe ryby. Teraz na podobny widok narażeni są mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Z wody wyłowiono setki kilogramów martwych ryb. "Chciałem zgłosić katastrofę ekologiczną na Jeziorze Łańskim"

Sprawa dotyczy jeziora Łańskiego, gdzie niepokojące zjawisko zostało zaobserwowane przez lokalnych mieszkańców

Chciałem zgłosić katastrofę ekologiczną na Jeziorze Łańskim. Ryba, sielawa pływa do góry brzuchem w ilościach masowych. Ryby widoczne są przede wszystkim w południowej części jeziora z uwagi na północne wiatry, jakie miały miejsce w trakcie weekendu

- napisał jeden z czytelników "Gazety Wyborczej". W jeziorze pojawiło się aż około 800 kg martwych ryb, które wypłynęły na powierzchnię w ciągu ostatnich kilku dni. Mieszkańcy nie mieli zamiaru czekać i zgłosili się po pomoc do sanepidu.

Byliśmy na jeziorze i stwierdziliśmy, że martwe ryby: sielawa i okonki znajdują się w jednym miejscu w okolicy miejscowości Rybaki

- wyjaśniła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Ada Wasilewska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. W związku z zaistniałą sytuacją Wody Polskie we wsparciu WIOŚ rozpoczęły działania, które mają na celu zdiagnozowanie przyczyny problemu oraz zmniejszenie ryzyka śmierci kolejnych stworzeń morskich.

Martwe ryby znów są problemem. Odpowiedzią mogą być wysokie temperatury

Z najnowszych informacji wynika, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska aktualnie zajmuje się badaniem próbek wody. Wciąż trwa również akcja usuwania martwych ryb z jeziora. Jeśli zostaną w wodzie, jej jakość może z czasem ulec pogorszeniu. Choć na ten moment nie ma oficjalnego stanowiska w tej sprawie, wstępne analizy mają wskazywać na niedobór tlenu w wodzie, co może być skutkiem tak wysokich temperatur. Co więcej, sielawa jest gatunkiem niezwykle wrażliwym na tego typu zmiany i właśnie dlatego to jego przedstawiciele ucierpieli najbardziej. Napowietrzanie wód, które ma poprawić sytuację tlenową, już się rozpoczęło.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:

Komentarze (0)

Martwe ryby wróciły. Pojawiły się na powierzchni jednego z najpiękniejszych jezior Polski

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).