Już od kwietnia emerytury będą niższe nawet o kilkaset złotych. Te osoby stracą na nowych tablicach GUS

Tablice średniego dalszego trwania życia ogłaszane co roku przez GUS mają ogromne znaczenie dla wysokości świadczeń emerytalnych wypacanych przez ZUS. Okazuje się, że najnowsze z nich będą niekorzystne dla seniorów w porównaniu do roku ubiegłego. Wyjaśniamy, kto i ile straci na nowych wyliczeniach.

Najnowsza tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn została ogłoszona przez GUS 27 marca 2023. To właśnie te dane ZUS będzie uwzględniał przy wyliczaniu świadczeń emerytalnych dla osób, które wniosek o status emeryta złożą po 1 kwietnia tego roku. O zmianach tych pisał Fakt. Na stronie portalu znajdziemy również orientacyjne różnice w emeryturach wyliczone na podstawie starych i nowych tablic.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

GUS: tabela dalszego trwania życia 2023. Ile seniorzy stracą przez nowe tablice?

Według najnowszych tablic GUS średnia długość trwania życia zwiększyła się o ponad rok, co wpłynie na zmniejszenie przyznawanych świadczeń. Według wyliczeń Faktu, emerytury przyznane po 1 kwietnia 2023 mogą być nawet o 200-400 zł niższe niż gdyby przyznano je na podstawie starej tablicy. Oto przykładowe zmiany wysokości emerytur przy założeniu, że zgromadzony kapitał wynosi 400 tys. zł:

  • W wieku 60 lat: emerytura przyznana od marca to 1674 zł, a od kwietnia wyniesie 1573 zł (różnica wynosi 101 zł).
  • W wieku 65 lat: emerytura przyznana od marca to 2039 zł, a od kwietnia wyniesie 1905 zł (różnica wynosi 134 zł).
  • W wieku 70 lat: emerytura przyznana od marca to 2533 zł, a od kwietnia wyniesie 2358 zł (różnica wynosi 175 zł).

Im wyższy zgromadzony kapitał, tym wyższe straty. Pełną tabelę z poszczególnymi kwotami świadczeń można znaleźć w przytoczonym powyżej artykule.

Kogo nadchodzące zmiany ominą? Ci seniorzy mogą odetchnąć z ulgą

Nadchodzącymi zmianami przede wszystkim nie powinni przejmować się seniorzy, którzy świadczenie emerytalne już otrzymują – ich emerytury nie zmaleją przez nowe tablice GUS. Spokojne mogą być również osoby, które wiek emerytalny osiągnęły przed 1 kwietnia 2023. Wynika to z faktu, że ZUS przy ustalaniu wysokości emerytury może skorzystać z jednej z dwóch tablic:

  • obowiązującej w dniu osiągnięcia przez wnioskodawcę wieku emerytalnego,
  • obowiązującej w dniu złożenia wniosku o status emeryta.

Jak podaje oficjalna strona urzędu, ostatecznie wybierana jest tablica, która będzie korzystniejsza dla osoby wnioskującej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA