Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w sierpniu 2023 roku wynika, że w 2022 roku odnotowano wzrost donacji pobranej krwi pełnej o 3,3 procent względem 2021 roku. "Krwiodawcy przekazali łącznie w 2022 r. 1 302,9 tys. donacji krwi pełnej, czyli o 41,9 tys. więcej donacji niż w 2021 r." - czytamy w publikacji GUS. Wzrosła także liczba krwiodawców w porównaniu do 2021 roku o ponad 6,1 tysiąca osób, i w 2022 roku wynosiła 622,1 tys. (w tym honorowi 621,9 tys.). Co zrobić, aby dołączyć do tego grona?
Krew mogą oddać wszystkie osoby między 18. a 65. rokiem życia, które cieszą się dobrym zdrowiem i ważą co najmniej 50 kilogramów. Ponadto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy:
Jeśli spełniamy powyższe wymagania, możemy zacząć rozważać udanie się do punktu krwiodawstwa. Trzeba jednak pamiętać, że przed przekazaniem krwi musimy zadbać o kilka kwestii.
W dniu oddania krwi musimy mieć dobre samopoczucie, być wyspani, wypoczęci oraz zdrowi, czyli nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (wyjątkiem są tutaj większość suplementów diety np. preparaty witaminowe czy środki antykoncepcyjne, trzeba jedna poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Na oddanie krwi nie powinniśmy wybierać się na czczo, należy zjeść lekki posiłek, a na dobę przed pobieraniem wypić około dwóch litrów płynów. Musimy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód. Przed oddaniem krwi należy również ograniczyć palenie papierosów, a także nie pić alkoholu w dniu poprzedzającym. Jak wygląda pobieranie krwi i ile trwa? Narodowe Centrum Krwi informuje, że jednorazowo pobieranych jest 450 mililitrów pełnej krwi, a samo pobranie trwa od pięciu do ośmiu minut. Musimy jednak doliczyć czas poświęcony na wypełnienie ankiety, rejestrację, badanie oraz wywiad lekarski, co zajmuje od 40 minut do godziny.
Ponadto można również oddać poszczególne składniki krwi metodą aferezy. W przypadku oddania osocza stosowana jest metoda plazmaferezy, natomiast w przypadku oddania elementów komórkowych krwi wykorzystywana jest metoda trombaferezy (pobierane są płytki krwi) oraz metoda leukaferezy (pobierane są krwinki białe)
- czytamy na stronie Narodowego Centrum Krwi. Jak często można oddawać krew? Jest to zależne od metody pobrania.
Oddawanie krwi to duże obciążenie dla organizmu, dlatego w dniu, kiedy to robimy, musimy zadbać o nasz komfort i samopoczucie. Narodowe Centrum Krwi przypomina, że należy:
Dwa dni po oddaniu krwi powinniśmy skupić się na monitorowaniu swojego samopoczucia i szybko wyłapywać objawy chorobowe.
Jeśli w ciągu 48 godzin od pobrania krwi wystąpią u Ciebie jakiekolwiek objawy chorobowe (np. gorączka czy ostry ból gardła), zawiadom telefonicznie centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub oddział terenowy
- informuje Narodowego Centrum Krwi. A jakie profity zyskują honorowi dawcy krwi?
Aby otrzymać tytuł "Honorowego Dawcy Krwi" trzeba bezpłatnie oddać krew i zostać zarejestrowanym w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osoby, które zdecydują się przekazać krew, otrzymują dwa dni wolnego - w dzień pobrania oraz następnym. Mogą liczyć na zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii. Część osób może otrzymać także ekwiwalent pieniężny.
Dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
- czytamy a stronie NCK. Jak informuje medonet.pl, ekwiwalent pieniężny może jednorazowo wynieść nie więcej niż 1000 złotych. Honorowi dawcy krwi mają także możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym. Ponadto kobietom, które oddały pięć litrów krwi i mężczyznom, którzy przekazali sześć litrów krwi, przysługuje odznaka oraz tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Daje to także dodatkowe przywileje w postaci możliwości korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach poza kolejnością, a także możliwość zakupu niektórych leków ze zniżkami, a czasem odebrać je bezpłatne.